Aktuality

Slováci vybrali najspoľahlivejšie značky áut. Výsledky vás asi dosť prekvapia.

Ktoré auto je najspoľahlivejšie? A ktorá značka je tá, na ktorej modely sa môžete najviac spoľahnúť? Odpovede na tieto otázky sa líšia od motoristu k motoristovi, pretože každý odpovedá na základe vlastných skúseností a domnienok. Keď na tieto otázky odpovedia tisíce motoristov, môžeme si vytvoriť lepšiu predstavu o tom, ako to spoľahlivosťou áut a značiek vyzerá v skutočnosti.

Anketa Best Cars, ktorú už roky realizujú odborné motoristické magazíny auto motor a šport v rôznych krajinách sveta, dáva odpovede na hneď niekoľko otázok ohľadne spoľahlivosti, sympatií k značkám áut, kvality spracovania či cenovej výhodnosti v pomere k hodnote vozidiel.

Práve rebríček spoľahlivosti je jedným z najčastejšie diskutovaným a vyhľadávaným. V ankete Best Cars 2020, ktorá bola samostane realizovaná aj v Slovenskej republike, sa k jednotlivým autám a značkám vyjadrilo až 3 608 respondentov.

Prečítajte si aj:


Kto odpovedal?

Tradičná anketa magazínu auto motor a šport v kombinácii s internetovým portálom www.autoviny.sk oslovila 3 608 záujemcov, z nich bolo 85% mužov a 15% žien. Podľa vlastných odpovedí títo respondenti ročne najazdia priemerne 23 500 kilometrov a až 35,9% z nich si v nasledujúcich dvoch rokoch plánuje kúpiť auto. Zaujímalo nás, koľko z nich chce nové a koľko jazdené - výsledky sú zaujímavé. 58% respondentov tvrdí, že plánujú kúpiť nové auto, 36% jazdenku a 6% ešte nie je rozhodnutých.

Najspoľahlivejšie značky áut podľa Slovákov (2020)

#1 Toyota - 46,3% hlasov
#2 Mercedes-Benz - 24,9% hlasov
#3 BMW - 22,7% hlasov
#4 Audi - 22,6% hlasov
#5 Volvo - 22,2% hlasov
#6 Mazda - 18,3% hlasov
#7 Honda - 17,4% hlasov
#8 Škoda - 16,1% hlasov
#9 Lexus - 15,3% hlasov
#10 Volkswagen - 14,6% hlasov

Z uvedených výsledkov vyplývajú zaujímavé skutočnosti. Napríklad, že zatiaľ čo v zahraničí rebríčky spoľahlivosti dlhodobo valcuje japonská prémiová značka Lexus, u nás sa umiestnila až na deviatom mieste a dokonca sa pred ňou umiestnili aj značky ako Audi a BMW, ktoré zvyknú byť kritizované pre potrebu častejších návštev servisov. Zároveň je dôležité pripomenúť, že na prvom mieste sa objavila značka Toyota, pod ktorú patrí aj Lexus. Štatistika teda môže byť ovplyvnená aj faktom, že na Slovensku predaje Lexusu nie sú úplne najvyššie a aj keď majitelia vozidiel tejto značky na prvé miesto umiestnili práve Lexus, nebolo ich dosť na to, aby ho posunuli do niektorej poprednej priečky.

Zaujímavosťou je aj to, že sa v prvej desiatke nenašiel priestor pre značky Hyundai a Kia či Suzuki.

INFO: Pripomíname, že metodika vyhodnocovania výsledkov umožňuje, aby súčet všetkých priečok presahoval 100%. Nejedná sa o chybu.

Prečítajte si aj:


Slováci hlasovali o najlepších autách! Takto dopadla anketa BEST CARS 2020!

Redakcia (s)


Erik Stríž je redaktor magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. V mediálnej oblasti pôsobí od roku 2007 a okrem automobilov sa venuje aj technológiám a bezpečnosti.
Kontakt: erik@striz.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie