Autoviny.sk

Toto je nový svetový rekord! Pozrite si najzaujímavejšie čísla z rubriky AUTÁ V ČÍSLACH

60 rokov

Mazda R360 Coupé
Mazda R360 Coupé - prvé osobné vozidlo od Mazdy
Zdroj: Mazda

uplynulo od momentu, keď Mazda predstavila svoje prvé osobné vozidlo. Išlo o malé kupé R360 Coupé, ktoré v Japonsku okamžite stanovilo nové štandardy pre vozidlá kategórie kei car. Vozidlo zároveň definovalo Mazdu ako výrobcu štýlových, úsporných a predovšetkým zábavných vozidiel, ktoré ocenia predovšetkým ľudia, ktorí radi šoférujú. Vozidlo poháňal 2-valcový motor s objemom 360 cm3, výkonom 12 kW (16 k) a vďaka hmotnosti iba 380 kg dosahovalo maximálnu rýchlosť 90 km /h.

7 000 000 kusov

Evolúcia Škody Octavia

vozidiel s označením Škoda Octavia už zišlo z výrobných liniek. Jeho začiatky pritom siahajú až do roku 1959. V polovici deväťdesiatych rokov bola Octavia prvým modelom značky Škoda kompletne vyvinutým pod strechou koncernu Volkswagen. V roku 2019 dodala značka Škoda svojim zákazníkom 363 700 exemplárov tohto vozidla.

65 miliárd USD

je podľa aktuálneho rebríčka Global 500 za rok 2020 hodnota značky Mercedes-Benz. Z celkového hľadiska to znamená 11. pozíciu a najlepšie hodnotenie medzi všetkými automobilkami na svete. Oproti minulému roku ide o zlepšenie o dve pozície. Celkový rebríček vedú značky Amazon (220,8 mld. USD), Google (159,7 mld. USD) a Apple (140,5 mld. USD). Medzi automobilkami má druhé miesto Toyota (58 mld. USD), na treťom je VW (44,8 mld. USD).

30 elektromobilov

sa môže naraz nabíjať v špeciálnom nabíjacom parku, ktorý automobilka Porsche vytvorila pri svojom závode v Lipsku. V nabíjacom parku, ktorý dosahuje najvyšší nabíjací výkon v Európe, sa nachádza šesť nabíjačiek s výkonom 350 kW pre majiteľov vozidiel značky Porsche, taktiež 12 verejne dostupných stojanov s výkonom 350 kW, štyri nabíjačky s výkonom 22 kW a ďalšie nabíjačky pre zákazníkov Porsche centra. Až do konca marca budú môcť čerpať energiu zadarmo. Vzhľad nabíjacích stojanov v parku s názvom Porsche Turbo Charging a celkovou kapacitou 7 megawattov napájanou z obnoviteľných zdrojov navrhla vlastná konštrukčná kancelária Porsche Engineering.

6 694 m n. m.

je výška, do ktorej sa dostali vozidlá Unimog. Desaťčlenný expedičný tím sa s dvoma modelmi Unimog U 5023 odvážil zdolať najvyššiu sopku sveta s názvom Ojos de Salado, ktorá sa nachádza v Čile. Svetový rekord dosiahli oba modely Unimog vo výške 6 694 m. Ešte žiadne vozidlo na svete nezvládlo výstup do takejto výšky. Ojos de Salado je s výškou 6 893 m najvyššou aktívnou sopkou na svete. Úlohou tímu bolo nainštalovať v rôznych nadmorských výškach sopky systém štyroch núdzových rádiových jednotiek.

Martin Šebesta, profilová fotografia
Okolo áut a motoriek sa pohybujem odmalička, aj keď sme nikdy v rodine nemali Škodu 105/120. Za jeden z najväčších výkonov považujem generálku Žiguláka, ktorou sme s kamarátmi zložili praktickú maturitu na dopravnej priemyslovke. Na autách ma zaujímajú technické riešenia a inovácie, preto mi je ľúto, že v ostatnej dobe sa dozvedáme viac o konektivite a o mobilnom internete v autách než o novinkách v motoroch, nápravách a prevodovkách. Podľa mňa by auto malo mať charakter a aspoň trochu komunikovať s vodičom. Na autonómne jazdenie sa zatiaľ pozerám skepticky, aj keď časom môže byť riešením najmä v mestách. Baví ma cestovanie, komunikácia s ľuďmi a rozširovanie obzorov.
Rád skúšam nové veci a neznášam jednoliatý spôsob života. Práve vďaka tomu som sa dostal aj k písaniu článkov. V novinárskej branži sa pohybujem od roku 2015, začínal som ako kameraman a redaktor v košickej regionálnej televízií Naša (ktorá sa neskôr preorientovala na Košice:Dnes). 90% svojho času venujem video-tvorbe a fotografii, no popritom sa rád uvoľním aj pri ďalších kreatívnych prácach.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie