Aktuality

Sme v aute pred koronavírusom v bezpečí? Odpoveď nemusí byť jednoduchá!

Ako prebieha čistenie klimatizácie? (foto: Auto Elektro Novosedlík)

COVID-19 je ochorenie spôsobené novým typom koronavírusu. Prvýkrát bolo identifikované v čínskom meste Wuhan v decembri 2019. V januári 2020 sa izolované prípady začali objavovať v niektorých členských štátoch EÚ. Do konca februára 2020 došlo k výraznému zvýšeniu výskytu ochorenia COVID-19 v severnom Taliansku a prípady infikovaných ľudí začala zaznamenávať aj väčšina ďalších členských štátov EÚ.

Po nedávnej identifikácii zdravotnej hrozby COVID-19 v prostredí Slovenskej republiky začali zverejňovať štátne aj súkromné organizácie rady týkajúce sa ochrany zdravia a prevencie. Najväčšie riziko hrozí pri priamom blízkom kontakte s infikovanou osobou, pričom samotný prenos nákazy prebieha kvapôčkovou metódou. Ľudia sa môžu nakaziť najmä od osôb, u ktorých bol koronavírus potvrdený a ochorenie sa prenáša malými kvapôčkami z nosa alebo úst, keď infikovaná osoba kašle alebo vydychuje. (POKRAČOVANIE POD VIDEOM)

AMŠ NA YOUTUBE

AKO CESTOVAŤ?

Napriek tomu, že mnohí Slováci sa rozhodli vybrať dovolenku a zostať doma, v prípade nutnosti využitia dopravného prostriedku pri presune zásadne neodporúčame využívanie mestskej hromadnej dopravy. Vozidlá sú častokrát znečistené, alebo slabo udržiavané, pričom prítomnosť veľkého počtu osôb v uzavretom priestore napomáha k šíreniu nákazy. Ideálnym riešením nie sú ani taxislužby, obzvlášť tie lacnejšie nevenujú výraznú pozornosť čistote vozidiel a samotný vodič, s ktorým ste v blízkom kontakte, môže byť nositeľom koronavírusu z iného zákazníka.

Najmenej rizikový spôsob prepravy je prostredníctvom vlastného súkromného vozidla. Ani tam však nemusíte byť v absolútnom bezpečí. Dbajte na to, aby hlavné ovládacie časti ako napríklad volant, radiaca páka či kľučky dverí boli čisté. Tejto téme sme sa venovali nedávno v priloženom článku nižšie. Taktiež odporúčame vymeniť vzduchový filter a dezinfikovať ventiláciu dostupnými prípravkami. Týmto spôsobom zvýšite vlastnú ochranu aj v súvislosťami s inými vírusmi, prachom či ďalšími nečistotami prenikajúcimi do kabíny auta. Luxusnejšie vozidlá disponujú vlastnou čističkou vzduchu schopnou eliminovať väčšinu baktérií, takýto systém zaručuje najvyššiu bezpečnosť pred nástrahami ukrývajúcimi sa v okolitom vzduchu.

Prečítajte si aj:


Prevencia pred koronavírusom: Ako si správne dezinfikovať auto?

Redakcia (m)


Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Test Kia XCeed 1.6 T-GDi A7 DCT (foto: PANER 2020 pre auto motor a šport)
Testy

Test Kia XCeed 1.6 T-GDi A7 DCT: Miss Kia

Už ste počuli o tom, že dizajn predáva? A že o autách to platí viacnásobne? A veríte tomu? Ak áno, tak vám je jasné to isté čo nám. Že Kia XCeed vám začne robiť radosť už vtedy, keď sa na ňu budete pozerať. A s najsilnejším benzínovým motorom? Ešte viac.