Aktuality

BMW upravilo svoje logo, je dizajnovo čistejšie a naďalej bez vrtule!

Nové logo BMW (2020)

Automobilky menia svoje logá neustále. Niekedy sa jedná o väčšie zmeny, inokedy iba o kozmetické úpravy. Jednoznačné je iba to, že sa deje už viac ako sto rokov a nikdy to nikomu neprišlo zvláštne, pretože grafickým vyhotovením loga sa snažia spoločnosti držať krok s dobou.

Upravené logo BMW je dizajnovo čistejšie, ale zachováva si svoj typický charakter. Inovácia grafického vyhotovenia je podobná ako v prípade Volkswagenu, ktorý v súvislosti s uvedením modelovej rodiny elektromobilov I.D. stavil na modernejšie a „vizuálne čistejšie“ logo. Ten ho však prakticky ihneď použil na všetkých nových vozidlách, napríklad aj na novom Volkswagene Golf.

Namiesto 3D efektu má upravené logo BMW ploché spracovanie, takzvaný „flat“, čím reaguje na niekoľko rokov aktuálne trendy v oblasti grafického dizajnu.

Logo si naďalej zachováva typickú modro-bielu farebnú schému a kruhový motív rozdelený na modré a biele štvrtiny, ale prichádza o čiernu farbu. Namiesto nej sa používa transparentný podklad a biela, respektíve sivá alebo platinová.

Nové logo BMW (2020)

Značka BMW už údajne vyhlásila, že neplánuje nové logo použiť v produkčných verziách automobilov, čo jej asi budú mnohí zazlievať. Značka logo odhalila len tak margo v súvislosti s predstavením konceptom elektromobilu BMW i4, ktorého premiéra sa pôvodne mala odohrať na pôde ženevského autosalónu.

V logu BMW nie je vrtuľa!

Mnohí ľudia si myslia, že logo BMW je navrhnuté podľa točiacej sa vrtule na lietadle. V skutočnosti bolo logo z októbra 1917 inšpirované bavorskou vlajkou a jej modro-bielou farebnou schémou, pričom vychádzalo z originálneho kruhového motívu loga pôvodnej spoločnosti Rapp Motorenwerke.

Podobnosť s vrtuľou však neunikla ani samotnému BMW: v roku 1929 ilustrátor spoločnosti nakreslil plagát, na ktorom logo umiestnil práve do vrtule lietadla a tento plagát je zrejme dôvom, prečo si verejnosť spája logo BMW s vrtuľou.

12 faktov a zaujímavostí o BMW
Plagát z roku 1929 prvýkrát štylizoval logo BMW do vrtule lietadla, ale skutočný pôvod jeho vizuálu je odlišný.

Prečítajte si aj:


KIA ukázala nové logo a celkom nový dizajnový smer

ERIK STRÍŽ


12 faktov a zaujímavostí o BMW

Redakcia


Všimol si vôbec niekto, že Hyundai zmenil logo? Pozrite si aj nový i10 N-Line

ERIK STRÍŽ


Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie