Aktuality

Kia sa snaží o nemožné, ponúkne prémiovú triedu za cenu strednej. Všetko to začne jej nový elektromobil

Koncept IMAGINE by KIA na ženevskom autosalóne (foto: Rudolf Banecký pre Autoviny.sk)
Koncept IMAGINE by KIA na ženevskom autosalóne (foto: Rudolf Banecký pre Autoviny.sk)

Kia má zámer do piatich rokov uviesť na trhy 11 elektrických automobilov. Je to smelý cieľ, hoci sa prezieravo domnievame, že väčšina z nich bude postavená na súčasných modeloch značky, inovuje sa iba pohon. Jedným z tých, ktoré budú úplne nové, patrí aj pripravovaný model výrazne inšpirovaný konceptom Imagine by KIA. Tento očakávaný elektromobil by sme mali spoznať už o rok, čím by spadal do modelového roku 2022. Počítať môžeme s automobilom s kríženým charakterom SUV a kupé s rozmermi korešpondujúcim s takým BMW X4.

Automobilka má pritom veľké ambície presadiť sa na trhu ako výrobca technologicky prvotriednych automobilov. Za prémiovú kvalitu sa nemajú platiť prémiové peniaze, domnieva sa Kia, súdiac podľa jej stratégie.

O tom, že Kia dokáže pozitívne prekvapiť a vyrobiť sériové vozidlo pripravené zvládať nadštandardné nároky, svedčí model Stinger predstavený iba pomerne nedávno. Kia Stinger definitívne zmenila náš pohľad na túto juhokóreskú automobilku a zdá sa, že modelom Kia Proceed prekvapila ešte raz. Táto značka skrátka vie robiť dobré športové autá a aj kombi, ktoré stojí na hranici s prémiovosťou. Pripravovaný elektromobil má ale túto hranicu prekročiť definitívne a spraviť zo značky Kia zlatý štandard svojej triedy.

„Toto auto bude mať signifikantný vplyv na to, ako zákazníci vnímajú značku Kia a jej účasť na budúcnosti elektrifikácie. Chceme demonštrovať „super-high performance“ úroveň, ale v podobe, ktorá ju bude odlišovať, “ povedal Carlos Lahoz, marketingový šéf značky Kia v rozhovore pre magazín Autocar a dodáva:

„My nie sme prémiová značka, ale mainstreamová a tomuto dedičstvu zostaneme verní. Toto auto bude „haló“ a nacenené tak, aby demonštrovalo, že môžete mať auto špičkovej úrovne, ako Tesla, BMW či Mercedes, ale bez potreby platiť prémiové ceny.“

Či sa značke podarí naplniť tieto veľkolepé zámery, prezradí čas. A pomerne krátky. Už dnes ale vieme potvrdiť, že sa automobilke darí budovať si lepšiu reputáciu a postupne si buduje dobré meno aj po stránke technologickej vybavenosti svojich vozidiel.

Prečítajte si aj:


Pozrite sa s nami do stánku KIA na ženevskom autosalóne

Rudo Banecký


KIA prišla s veľkou inováciou, jej autá budeme ovládať aj cez mobil

ERIK STRÍŽ


POROVNANIE: Kia XCeed alebo ProCeed? Zisťovali sme, pre koho sú najnovšie prírastky modelovej rodiny s benzínovým aj naftovým motorom!

Juraj Hrivnák


Kia ukázala malý crossover Sonet, konkurenta pre Hyundai Venue

ERIK STRÍŽ


KIA Sorento 2021 na prvých záberoch

Redakcia (s)


Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie