Aktuality

Príde extrémna Toyota Supra GRMN ešte tento rok?

Informáciu priniesol japonský portál Best Car Web. Podľa neho bude mať Supra GRMN výkon okolo 400 koní. V súčasnosti má auto v najvýkonnejšej verzii so šesťvalcovým preplňovaným motorom 3.0 oficiálne výkon 340 koní a 500 Nm. Vylepšenie šesťvalcového motora na 400 koní by nemalo byť nereálnou výzvou - tuneri už z tohto motora dostali aj výkon 1000 koní. So zvýšením výkonu si zoberie tím Gazoo Racing celkom iste do parády aj zavesenie kolies.

Ešte športovejší dizajn

Nová Supra vo verzii GRMN určite zmení aj vzhľad. Karoséria japonského kupé už teraz vzbudzuje pozornosť svalnatým dizajnom, vo výkonnejšej verzii zrejme bude vyzerať agresívnejšie. Podľa vzoru predchádzajúcej Supry sa na zadnej časti pravdepodobne objaví mohutné krídlo. Ako vyzerá po podobnej úprave súčasná GR Supra, to sme videli v novembri na americkom autosalóne SEMA. Medzi modelmi sa vynímala GR Supra 3000GT, vytvorená na pamiatku špeciálnej verzie predchádzajúcej generácie modelu.

Podľa portálu možno od nového modelu reálne očakávať nižšiu hmotnosť a využitie uhlíkových vlákien či iných kompozitných materiálov. Celok pravdepodobne doplnia širšie disky s novým tvarom ramien. Dátum debutu Toyoty Supra GRMN nie je známy, ale japonské médiá predpovedajú koniec roka.

Rodina GR rastie

Toyota Supra GRMN nebude prvým modelom s týmto označením. Slová Gazoo Racing tuned by the Meister of the Nürburgring boli ukryté už v názve iného modelu, ktorý sa do Európy dostal v roku 2017 – limitovaného hot-hatchu Yaris GRMN. Inžinieri športovej divízie Toyoty sa vtedy pohrali s obyčajným Yarisom - dostal športové zavesenie kolies, lepšie brzdy, motor s kompresorom a výkonom 212 koní a veľký centrálny výfuk.

Rodina modelov s logom Gazoo Racing neustále rastie. Od minulého roku vytvára športová divízia Toyoty svoje vlastné modely, ktorých názvy sa začínajú písmenami GR. Prvým bola nová GR Supra a ešte tento rok sa dostane na trh GR Yaris – celkom nový, extrémny hot-hatch, ktorého motor bude mať výkon viac ako 260 koní a pohon 4x4. Z neoficiálnych zdrojov je známe, že skratku GR v názve dostane aj nová generácia modelu GT86. Pod značkou GR Sport vytvára Toyota aj športové verzie bežných modelov – napríklad Corollu a Yaris.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

VW Golf R (auto motor a šport č. 10/2022)
Testy

To sú tlaky! Test VW Golf R

Vrcholná verzia Golfu chce byť auto, ktoré dokáže všetko. Voziť vás každý deň do práce v lete aj v zime, zabaviť vás na okreske, naháňať autá na okruhu a dokonca aj driftovať. Dokáže to všetko?