Aktuality

AKTUALITA: Nastane dopravný chaos? Viac ako 120 autobusov prímestskej dopravy od zajtra nepremáva

Facebook  Slovenská autobusová doprava Zvolen - SAD Zvolen - fotil Tomáš Benka
Facebook Slovenská autobusová doprava Zvolen - SAD Zvolen - fotil Tomáš Benka
Zdroj: Facebook Slovenská autobusová doprava Zvolen - SAD Zvolen - fotil Tomáš Benka

Ako lepšie motivovať ľudí, aby nejazdili osobnými automobilmi, ako fungujúcou prímestskou dopravou? V čase, keď už sa v niektorých vyspelých európskych mestách jazdí zadarmo, si na Slovensku nevieme urobiť poriadky ani s platnými zmluvami...

Krásny príklad fungujúcej mestskej dopravy je v hlavnom meste Estónska, v Tallinne. S počiatku bezplatnej doprave ľudia neverili a obávali sa, že bude hlavné mesto Tallinn v strate. Neskôr sa však ukázalo, že opak je pravdou - mestská kasa začala prosperovať, keďže bezplatná doprava je k dispozícií len pre obyvateľov mesta a obyvatelia sa začali registrovať na mestskom úrade - tým pádom idú dane týchto obyvateľov do mestskej pokladnice. Priaznivý vplyv mal tento krok aj na odbremenenie ciest od osobných automobilov.

Presuňme sa ale na Slovensko, konkrétne do Banskobystrického samosprávneho kraja. Slovenská autobusová doprava (SAD) Zvolen od zajtra (25.01.) ruší všetky prímestské linky. Takúto reakciu zvolili po vyhratom súdnom spore medzi BBSK a SAD Zvolen, kde novozvolený župan Ján Lunter napadol zmluvu, ktorú uzavrel ex-župan Marián Kotleba na sklonku volebného obdobia v roku 2018. Banskobystrický samosprávny kraj chcel pripraviť transparentnú hospodársku súťaž, na základe ktorej by mohli uzavrieť zmluvu s platnosťou na 10 rokov. Namiesto toho bývalý župan uzavrel dodatok k pôvodnej zmluve na 5 rokov, o ktorom súd rozhodol, že je neplatný.

Crossway v Balážoch, dňa 11.1. 2020 f
Crossway v Balážoch, dňa 11.1. 2020 f

Ak sa situácia nezačne riešiť, môže nastať dopravný chaos pri ktorom sa tisíce ľudí nemusia dostať do práce, škôl či k lekárom. Vzhľadom k tomu sa vyjadril aj Ján Lunter, súčasný župan BBSK s odkazom, aby SAD Zvolen nedržala ľudí ako rukojemníkov.

K danej téme už zverejnil stanovisko aj dopravca na svojom facebooku:

Vážení cestujúci, nezodpovedným konaním súčasného vedenia Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) pod vedením Jána Luntera, ktoré svojim spochybňovaním platnosti zmluvy o výkonoch vo verejnom záujme a neplatením za poskytnuté dopravné služby za posledné dva roky, došlo k vzniku doposiaľ na Slovnesku bezprecedentnej situácii, ktorá je pre našu spoločnosť neudržateľná. V jej dôsledku naša spoločnosť musí prijať nevyhnutné opatrenia pre zabránenie nárastu vzniknutých škôd. Týmto oznamujeme cestujúcej verejnosti, že naša spoločnosť je nútená pristúpiť od 25.01.2020 (sobota) k zavedeniu režimu "NEPREMÁVA" v pravidelnej prímestskej autobusovej doprave v celom rozsahu, s výnimkou tých liniek, ktoré sú prevádzkované na základe osobitných zmlúv.

Týmto sa Vám zároveň vopred ospravedlňujeme za nepríjemnosti, ktoré Vám vzniknú v dôsledku prijatia tohto mimoriadného opatrenia. Za vzniknutú situáciu však nenesieme žiadnu zodpovednosť.

Rád skúšam nové veci a neznášam jednoliatý spôsob života. Práve vďaka tomu som sa dostal aj k písaniu článkov. V novinárskej branži sa pohybujem od roku 2015, začínal som ako kameraman a redaktor v košickej regionálnej televízií Naša (ktorá sa neskôr preorientovala na Košice:Dnes). 90% svojho času venujem video-tvorbe a fotografii, no popritom sa rád uvoľním aj pri ďalších kreatívnych prácach.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie