Aktuality

Toyota a Subaru predstavili prvé spoločné SUV na elektrinu. Je toto budúcnosť motorizmu?

Elektrické vozidlá vznikajúce na platforme e-TNGA od Toyoty, Subaru a ďalších značiek

Na včerajšej tlačovej konferencii v Tokiu Subaru predstavilo svoje dlhodobé plány rozvoja technológií a znižovania emisií oxidu uhličitého. Spoločnosť bude naďalej „vyvíjať“ základné technológie, ako napríklad spaľovacie motory Boxer, ale tiež posilní vzťahy s Toyotou pri vývoji nových technológií. To by malo vyústiť do nového spoločne vyvinutého elektrického SUV. Hovorí sa už o roku 2025.

Pri tejto príležitosti značka predstavila dizajnovú štúdiu vozidla s plne elektrickým pohonom, ktorá má byť nositeľom technológií od Subaru i Toyoty. Vychádza z dizajnu štúdie, ktorú už predtým zverejnila Toyota, upravuje iba niekoľko estetických detailov. Maketa elektromobilu je pomerne nízka, má priestranný interiér, v dvojfarebnom vyhotovení dáva vyniknúť základový dizajn karosérie s nápadne veľkými čiernymi blatníkmi kolies. Pripomína napríklad súčasnú Toyotu RAV4.

Prezident Subaru Tomomi Nakamura vyjadril skepticizmus v súvislosti s predajom „palivovo efektívnych vozidiel“, teda hybridov v Spojených štátoch. Poukázal na nevýrazný predaj doplnkového hybridného modulu Subaru Crosstrek, zároveň však tvrdí, že 40 percent celosvetového predaja Subaru do roku 2030 bude pozostávať z hybridov alebo elektromobilov.

Značka Subaru predstavila ešte v roku 2009 svoje vozidlo Stella EV v Japonsku. O takmer desať rokov neskôr značka do predaja v USA zaviedla plug-in hybrid Crosstrek, ktorý ponúka celý elektrický dojazd 17 kilometrov. Jeho americké predaje však v minulom roku dosiahli iba tisíc kusov.

V roku 2016 sa objavili správy o tom, že Subaru vyvíja úplne elektrický pohonný systém, tento projekt sa však medzičasom neposunul vpred.

V septembri 2019 Toyota zvýšila svoj podiel v spoločnosti Subaru zo 17 na 20 percent, pričom a ešte v júni 2019 obe firmy spoločne začali pracovať na platforme „Toyota New Generation Architecture“ zameranej na elektromobily. Elektrická verzia platformy bola nazvaná „e-TNGA“.

Spolupráca medzi Toyotou a Subaru nie je jedinečná, v skutočnosti sa jedná o časť kvarteta pozostávajúceho zo značiek Subaru, Toyota, Mazda a Suzuki.

Zdieľanie a spoločný vývoj technológií sa ukazuje ako jediná cesta, ktorou sa budú automobilky uberať, ak chcú prežiť nasledovné dekády. Vývoj elektrických vozidiel je finančne nesmierne náročný a dokonca ani najväčšia automobilka sveta nemusí stíhať držať krok s dobou, ak nebude spolupracovať s inými značkami.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Prvá jazda - Mazda MX-30 (foto: Ondrej Kroutil pre auto motor a šport, 2020)
Testy

Mazda MX-30: Naozaj ekologická

Keď už Mazda niečo spraví, môžete sa staviť, že to bude poriadne. Tento prístup zvolila aj pri svojom historicky prvom elektromobile. A k tomu, či ho potrebujete, zaujíma nezvyčajne úprimný postoj.