Aktuality

V Trnave otvorili nový parkovací dom

Trnava je v oblasti presadzovania ekologickej dopravy veľmi aktívna. Do kariet jej hrá kompaktnosť zastavaného územia aj dobré rozmiestnenie veľkých sídlisk. Mesto je popretkávané bezpečnými cestami pre cyklistov, ktoré rastú tempom, aké môžu Trnavčanom vo väčšine iných miest na Slovensku iba závidieť.

Trnavskí radní sa však posunuli ďalej. Parkovisko pre železničnou stanicou už svojou kapacitou dávno nestačí potrebám občanov. Namiesto rozšírenia parkoviska a zabetónovaním ďalších zelených plôch investovali do projektu, ktorý na Slovensku nemá obdobu.

Parkovanie vo veži

Výstavba si vyžiadala investíciu 653 000 €, pričom až 500 000 € radnica získala vo forme nenávratného príspevku z eurofondov. Do parkovacieho domu sa zmestí 118 bicyklov. K dispozícii bude nepretržite, systém totiž funguje automaticky. Súčasne s bicyklom si môžete uschovať aj prilbu. Vedenie mesta dúfa, že spustenie prevádzky pomôže znížiť dopravné zaťaženie v tejto frekventovanej mestskej lokalite. V tomto zmysle radnica postupovala aj v cenovej politike. Za bezpečné a veľmi komfortné uskladnenie bicykla totiž záujemca zaplatí iba 10 centov na 24 hodín. Len pre porovnanie. Pred železničnou stanicou v Trnave je neustále preťažené parkovisko pre približne 80 automobilov. Jeden parkovací dom pre bicykle zaberie miesto pre približne 6 automobilov.

Za projektom moderných automatizovaných cykloveží stojí firma Systematica z Českej republiky. Trnavská veža je prvá, ktorú firma postavila mimo územia ČR. Podľa vyjadrenia spoločnosti však projekt zaujal, ďalšiu vežu si už objednal súkromný investor z Bratislavy.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie