Aktuality

Bývalý šéf Renaultu vysvetlil svoj útek z domáceho väzenia v Japonsku. Ako sa mu to podarilo? (VIDEO z tlačovej konferencie)

Carlos Ghosn počas tlačovej konferencie vysvetlil dôvody, pre ktoré utiekol z väzenia v Japonsku (Zdroj: živý prenos Euro News)
Carlos Ghosn počas tlačovej konferencie vysvetlil dôvody, pre ktoré utiekol z väzenia v Japonsku (Zdroj: živý prenos Euro News)

V apríli tohto roku je plánované prvé pojednávanie vo veci finančných machinácií, do ktorých je zapletený bývalý riaditeľ Renaultu a Renault–Nissan–Mitsubishi Alliance. Ten sa však rozhodol zobrať spravodilvosť do vlastných rúk a záhadne sa mu podarilo utiecť z Japonská do rodného Libanonu. Ako hovorí sám Ghosn, rozhodol sa utiecť pred nespravodlivosťou. Súdneho pojednávania sa tak pravdepodobne nezúčastní.

Záhadný útek sa však vďaka novinárom začína pomaly objasňovať a ako uvádza Wall Street Journal, z veľkej časti sa mal na ňom podieľať bývalý príslušník americkej zvláštnej jednotky U.S. Army Special Forces, Michael Taylor.

Kto je Michael Taylor?

Taylor pracoval po ukončení kariéry v armáde ako kontraktor a bezpečnostný poradca. V roku 2008 pracoval pre New York Times na prípade záchrany reportéra Davida Rohdeho, ktorý bol počas pracovnej cesty unesený afgánskymi vojakmi v Pakistane.

V roku 2012 sa angažoval vo veci podvodu pri zjednávaní zákazok medzi ministerstvom obrany a kontraktormi. Údajne sa vtedy snažil mariť vyšetrovanie.

Dlho plánovaný útek?

Z podmienečného prepustenia Ghosna do domáceho väzenia vyplývalo aj niekoľko obmedzení. Medzi ne patril aj obmedzený prístup na internet, ktorý mohol využívať iba pod dozorom. Vyzerá to teda tak a potvrdzuje to aj zdroj z New York Times, že Taylor a Ghosn boli spolu v kontakte už oveľa skôr.

Ako útek prebiehal

  1. decembra 2019 približne o 14:30 bol na zázname z bezpečnostnej kamery Ghosn ako opúšťa svoj dom. Maskoval sa bielym rúškom na tvári a klobúkom. Jeho kroky ďalej smerovali na letisko Osaka Kensai, ktoré je od jeho domu vzdialené asi 483 km. Akým spôsobom sa na letisko dostal nie je známe.

A tu sa začína naozajstná akcia. Aby ho nikto nespoznal, ukryl sa Ghosn na letisku do kufra na kolieskach, ktorý sa používa na prepravu audio-aparatúry. Kufor naložili do súkromného lietadla, ktoré o 12 hodín neskôr pristálo na tureckom letisku Atatürk. Okrem Ghosna boli na palube aj spomínaný Taylor a ďalší neznámy Američan.

Na Tureckom letisku ho premiestnili po 91-metrovej dráhe do ďalšieho lietadla, ktoré malo namierené priamo do Libanonu. Po pristáti v Libanone sa Ghosn legitimizoval svojím francúzskym pasom a libanonským občianskym preukazom.

Slobodný občan

V Libanone sa už nemusí skrývať, keďže táto krajina nemá s Japonskom dohodu o vydaní k trestnému stíhaniu alebo výkonu trestu.

Podľa doterajšieho vyhlásenia Carlosa Ghosna do úteku nebola nijakým spôsobom zapletená jeho rodina. Ako uvádza New York Times, tureckým úradom sa podarilo zadržať pilotov, ktorí sa mali podieľať na úteku a prevoze z Japonska do Turecka.

Prvé verejné vyhlásenie po úteku

Dnes zvolal Carlos Ghosn tlačovú konferenciu, na ktorej sa vyjadril k celej situácii. Označil sa za obeť zmanipulovaného japonského systému súdnictva, nespravodlivosti a politického prenasledovania.

Svoje rozhodnutie utiecť z Japonska namiesto toho, aby čelil obvineniam, označil ako najťažšie rozhodnutie v jeho živote. Ghosn vo svojom vyhlásení hovorí: „Neušiel som spravodlivosti. Ušiel som pred nespravodlivosťou a politickým prenasledovaním. Nedali mi na výber, iba chrániť seba a svoju rodinu.”

Odsudzuje tiež zaobchádzanie jeho prenasledovateľov, ktorý ho nútili priznať sa, inak pôjdu po ňom aj po jeho rodine.

Novinárom tiež hneď v úvode povedal, že nebude odpovedať na otázky týkajúce sa jeho úteku z Japonska, chce iba vysvetliť, prečo ušiel.

Zdroje:
www.nytimes.com
https://www.auto.cz/jak-uprchl-ghosn-z-japonska-plan-mel-vymyslet-byvaly-prislusnik-specialnich-sil-132731

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie