Magazín

Autá v číslach: Zaujímavé údaje z auto-moto sveta v skratke

Audi e-Tron (test)

4 250 eur

bude výška dôchodku, ktorý od roku 2020 dostane šéf koncernu Daimler Dieter Zetsche. Zdá sa vám to za 43 rokov práce v koncerne a po 13 rokoch na poste najvyššieho šéfa Mercedesu málo? Nuž, máte pravdu. Ide o sumu, ktorá vychádza na jeden deň. Oproti doterajšiemu ročnému platu 8,6 milióna eur je to aj tak citeľný pokles.

Prečítajte si aj:


Slovenský Mercedes má nového generálneho riaditeľa, Andrej Glatz končí po 28 rokoch

ERIK STRÍŽ


132 ton CO2

ušetrili v roku 2018 motoristi, ktorí vo Veľkej Británii využívajú predplatené parkovanie a namiesto krúženia a hľadania voľného miesta prídu k presne určenému parkovaciemu boxu. Uvádza to štúdia britského online poskytovateľa parkovacích miest. Táto hodnota zodpovedá rovnakému množstvu, akoby sa spálilo 53 ton uhlia.

50 kusov

vozidiel Audi e-tron slúžilo v januári ako oficiálne vozidlá pre delegátov Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose. Všetky vozidlá poháňala energia získaná zo zelených ekologických zdrojov. Na nabíjanie slúžili špeciálne prenosné nabíjacie kontajnery, ktoré využívali staré batérie z elektromobilov.

Prečítajte si aj:


TEST: Audi e-tron je dokonalou ukážkou budúcnosti, ktorú môžete zažiť už dnes!

Majo Bóna


15 ľudí

sa zmestilo do nákladového priestoru nového modelu Opel Combo Van, ktorý sa koncom januára predstavil slovenským novinárom. V rámci prezentácie novinári na vlastnej koži vyskúšali rozmery nákladového priestoru krátkej verzie s objemom 3 300 dm3, do ktorého sa zmestia aj dve europalety.

Prečítajte si aj:


Opel Combo VAN: ceny, výbavy a všetky dôležité informácie na jednom mieste

ERIK STRÍŽ


1 000 000 000 lajkov

získal Mercedes-Benz na Instagrame. Presne toľko získali všetky fotky, ktoré sa nachádzajú na profile stuttgartského výrobcu. Tento komunikačný kanál získal po celom svete už viac ako 35 miliónov priaznivcov. Americká konzultačná spoločnosť Interbrand tak automobilke udelila ocenenie Interbrand Best Global Brands 2018. Mercedes-Benz sa svojim fanúšikom odvďačí za priazeň špeciálnou výstavou vo svojom múzeu v Stuttgarte, kde predstaví niektoré z najúspešnejších postov.

344 km/h

je svetový rekord v rýchlosti jazdy vo vozidle s homologizáciou pre premávku na pozemných komunikáciách. Podarilo sa ju dosiahnuť s upravenou verziou vozidla Porsche 911 Turbo S. Na porovnanie, veľké dopravné lietadlo Boeing 737 spravidla vzlieta od zeme pri rýchlosti okolo 250 km/h.

44 miliárd eur

plánuje koncern Volkswagen investovať do svojej budúcnosti. Plán je rozvrhnutý do roku 2023. Investície potečú do elektromobility, samostatne jazdiacich vozidiel, do nových služieb mobility, ako aj do digitalizácie vozidiel a výrobných závodov. Základom pre túto investíciu bude zameranie na zvýšenie príjmov v budúcnosti.

Prečítajte si aj:


1 : 1

Presne v takej mierke sa tímu staviteľov podarilo preniesť legendárny okruh Monza s dĺžkou 5 793 m do marockej púšte. Projekt realizovalo dva týždne viac ako 50 ľudí. Deväť dní 4 buldozéry a 4 kamióny premiestňovali 24 m3 zeminy. Na tvarovaní trate pracovali 2 zarovnávače a 2 valce.

1 000 kg

Hodnota prítlaku, ktorý vytvára aerodynamika vozidla McLaren Senna GTR. Štúdia vozidla určená iba na okruhy sa blíži do finálnej fázy vývoja pred výrobou. Dvoma turbami prepĺňaný motor V8 dodá výkon 607 kW (825 k) a krútiaci moment 800 Nm. Produkcia limitovaná na 75 kusov je napriek cene 1,1 milióna libier za kus už kompletne vypredaná.

Prečítajte si aj:


Fotogaléria: Najcennejšie výfuky sveta