Aktuality

NováToyota LQ s palubným agentom Yui: čo dokáže a prečo Toyota oživuje dva roky starý koncept?

Spoločnosť Toyota Motor Corporation odhalila koncepčné vozidlo „LQ“, ktoré opäť posúva vyspelé technológie a usiluje o vytvorenie pevnejšieho puta medzi vozidlom a jeho vodičom. Model LQ, nová generácia koncepčného vozidla Toyota „Concept-i“ (prvýkrát prezentovaného na veľtrhu spotrebnej elektroniky CES 2017), prináša schopnosti autonómneho riadenia a tiež výkonného interaktívneho agenta „Yui“ na báze umelej inteligencie, ktorý je schopný učiť sa od vodiča a sprostredkovať používateľovi osobnú mobilitu na mieru.

Ako firma poskytujúca služby mobility je Toyota presvedčená, že ak majú ľudia slobodu pohybu, nič nie je nemožné. Táto vízia je postavená na poznatku, že mobilita presahuje samotnú fyzickú prepravu a mala by brať do úvahy ľudskú potrebu zapájať sa aj z emocionálnej stránky.

LQ sa tejto filozofie drží prostredníctvom kľúčového motívu vývoja, ktorý znie „Learn, Grow, Love – Učiť sa, rásť, milovať“. Agent „Yui“ spoločne s technológiou autonómneho riadenia LQ (vývoj v partnerskej spolupráci s výskumným centrom Toyota Research Institute – TRI) prináša jedinečné zážitky spojené s mobilitou, ktoré súčasne vytvárajú vzťah medzi vozidlom a vodičom, od ktorého sa učí a na ktorého individuálne potreby a želania reaguje. Samotné označenie vyjadruje vieru Toyoty v to, že uvedený prístup motivuje k vývoju budúcich vozidiel schopných pestovať vzťah medzi automobilom a vodičom.

LQ sa verejnosti predstaví v rámci špeciálnej expozície „Future Expo“ na Tokijskom autosalóne od 24. októbra do 4. novembra 2019. Toyota ďalej oznámila, že od júna do septembra 2020 umožní záujemcom z radov verejnosti prakticky si vozidlo vyskúšať na turné „Toyota Yui Project Tours 2020“. Záujemcovia sa budú môcť zaregistrovať a s trochou šťastia budú vybraní, aby si mohli LQ s agentom „Yui“ na báze umelej inteligencie vyskúšať. Vybraní účastníci môžu pomocou mobilnej aplikácie vyjadriť svoje záujmy aj priania a následne sa zúčastniť predvádzacej jazdy LQ s agentom „Yui“.

Kľúčové vlastnosti a technológie LQ zahŕňajú:

1. Yui – expert na mobilitu a agent na báze AI

  • LQ je vybavené palubným agentom „Yui“ na báze umelej inteligencie, poskytujúcim služby osobnej mobility na mieru na základe hodnotenia bdelosti vodiča a jeho emócií. V záujme zabezpečenia bezpečnosti a pohodlia môže umelá inteligencia aktívne zapájať vodiča pomocou interaktívnej hlasovej komunikácie, funkcií zabudovaných do sedadla (na zvýšenie bdelosti alebo potlačenie stresu), palubného osvetlenie, klimatizácie, vôní a ďalších interakcií rozhrania HMI. Yui okrem toho dokáže vyberať hudbu na základe prostredia pri cestovaní a tiež v reálnom čase poskytovať informácie o témach, ktoré vodiča zaujímajú.

2. Technológie navrhnuté s cieľom zabezpečiť bezpečnosť, pocit bezpečia a príjemné zážitky v rámci pohodlnej mobility

  • Autonómne riadenie: LQ je vybavené systémom autonómneho riadenia na úrovni ekvivalentného štandardu SAE Level 4.
  • Systém autonómneho parkovania s obsluhou (výsledok spoločného vývoja s Panasonic Corporation)
  • AR-HUD - Systém zobrazovania AR-HUD (Augmented Reality Head-Up Display) pre LQ využíva technológiu rozšírenej reality (AR) na rozšírenie zobrazovacej plochy displeja HUD, a prispieva tak k bezpečnosti jazdy, pretože vodič nie je nútený zbytočne odkláňať zrak od vozovky.
  • Sedadlo s funkciou hodnotenia bdelosti a relaxácie (svetová novinka)

3. Ďalšie pokročilé prvky výbavy a technológie

  • Nové funkcie rozhrania HMI - LQ na intuitívnu výmenu informácií medzi vozidlom a posádkou využíva aj plochu stropu kabíny a koberčekov.
  • Prístrojový štít na báze OLED - Prepracovaný prístrojový panel obklopuje vodiča a zaisťuje veľmi dobrú viditeľnosť informácií
  • Povrchová úprava čistiaca vzduch - používa novo vyvinutú povrchovú vrstvu, ktorá v úlohe katalyzátora pomáha za jazdy rozkladať na ventilátore chladiča ozón na kyslík (ozón vyskytujúci sa pri povrchu vozovky je príčinou fotochemickému smogu)

4. Dizajn

  • Kabína LQ zaujme futuristickou siluetou pretiahnutou vpred (Yui sa tak nachádza uprostred prístrojového panela) s krivkami vybiehajúcimi zvnútra vozidla von naprieč exteriérom.
  • Minimalistický interiér je hladký a elegantný; kľúčové prvky, ako napr. výduchy klimatizácie, sú skryté za neviditeľnými regulátormi. Stredový panel vyrobený technológiou 3D tlače je vystužený pomocou konštrukčnej metódy ,optimalizácia topológie‘ – je tak zaistená optimálna pevnosť a vozidlo sa môže pýšiť vyspelým interiérom s menším množstvom nosných konštrukcií viditeľných z pohľadu vodiča. Na vonkajšej strane dverí je použité sklo, ktoré hladko nadväzuje na interiér vozidla, a umocňuje tak jeho ucelený a elegantný dizajn.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Testy

Prvá jazda: Nový Hyundai i30 1.5 DPi a i30 Wagon N-Line 1.6 CRDi

Ako zvláda vylepšený Hyundai i30 s motorom 1.5 DPi mestské podmienky? A hodí sa do športovo ladeného kombi známy naftový motor 1.6 CRDI? Odpovede som sa snažil nájsť počas prvých jázd s hatchbackom a kombi i30 po facelifte. Veľa času som nepotreboval, autá presviedčajú o svojich kladoch už po prvých kilometroch.