Aktuality

Nezabúdajme na chodcov s bielou palicou! Ako prechádzajú nevidiaci cez cestu?

Ide už o 10. ročník osvetovej akcie, do ktorého sa zapojí 50 miest v rámci Slovenska. Na 55 priechodoch pre chodcov budú zisťovať, ako vodiči reagujú na to, keď dá nevidiaci signál, že chce prejsť cez vozovku.

Ako vyzerá signál nevidiaceho ak chce prejsť na druhú stranu vozovky?

Nevidiacich a slabozrakých pri prechode na druhú stranu čaká neľahká úloha. Najprv si musí správne lokalizovať rozhranie medzi vozovkou a chodníkom, sluchom prípadne zvyškom zraku identifikuje vzdialenosť áut od priechodu pre chodcov a ak si sú istí, že nič nejde, prípadne autá stihnú dobrzdiť, dajú signál zdvihnutím bielej paličky do výšky pása na 3-5 sekúnd, vrátia ju a prejdú na druhú stranu.

Zdroj: UNSS
Rád skúšam nové veci a neznášam jednoliatý spôsob života. Práve vďaka tomu som sa dostal aj k písaniu článkov. V novinárskej branži sa pohybujem od roku 2015, začínal som ako kameraman a redaktor v košickej regionálnej televízií Naša (ktorá sa neskôr preorientovala na Košice:Dnes). 90% svojho času venujem video-tvorbe a fotografii, no popritom sa rád uvoľním aj pri ďalších kreatívnych prácach.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie