Aktuality

Vypočuli priania motoristov? Do novej Octavie sa vráti atmosférický motor!

Nová Octavia je vo finálnej fáze testovania a dalo by sa povedať, že už len čaká na svoje predstavenie. Novinku by sme mali vidieť ešte koncom tohto roka, a to hneď v populárnejšej verzii Combi. Liftback príde až začiatkom budúceho roka.

Octavia
Credits: LARSON

Už teraz vieme s istotou povedať, že nová generácie ponesie dynamickejší vzhľad. Podľa niektorých by sa Octavia mala viac podobať modelom ako sú napríklad Volkswagen Arteon, Peugeot 508 či Audi A5. Samozrejmosťou budú ostré hrany či trojuholníkové svetlomety podobné Scale. Samotná platforma či rozmery sa výrazných zmien nedočkajú, predpokladáme však o pár milimetrov nižšiu celkovú výšku vozidla. Veľkosť batožinového priestoru by mala byť, napriek pripravovanému športovému vzhľadu, zachovaná na približne rovnakej úrovni ako má súčasná generácia. Zákazníci môžu očakávať kvalitné materiály, nové dizajnové obklady palubnej dosky a vyššie položené displeje multimediálneho systému v rôznych veľkostiach od 6,5“ až do 9,2“ pre najvybavenejšie modely. Štandardom luxusnejších výbav bude aj digitálny prístrojový štít, ktorý v kaplnke prístrojov vystrieda analógové budíky.

Očakávame prítomnosť benzínových prepĺňaných agregátov 1.0 TSI a 1.5 TSI. V ponuke by mali vydržať aj naftové verzie 1.6 TDI a 2.0 TDI. Pribudne však mild-hybridná technológia a neskôr aj plug-in hybrid s elektrickým dojazdom na niekoľko desiatok kilometrov. V roku 2020 doplní ponuku aj úplne nová generácia ostrej verzie RS. Internetom navyše kolujú informácie o návrate atmosférického motora pod kapotu novej generácie. Podľa všetkého by malo ísť o dobre známy agregát 1.6 MPI, ktorý kvôli emisným normám zmizol z ponuky značky Škoda.

Škoda Octavia, vizualizácia od Avarvarii.com (september 2018)

Ako by sa teda mohol po rokoch vrátiť naspäť do ponuky? Neoficiálne informácie tvrdia, že atmosférický štvorvalec bude dostupný výhradne pre krajiny umiestnené mimo Európskej únie ako napríklad Rusko či Ukrajina. Nie je však vylúčené, že v budúcnosti by mohol atmosférický agregát fungovať v kombinácii s elektromotorom ako mild či plug-in hybrid aj v Európe.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Škoda Octavia Combi Ambition 2.0 TDI (foto: Tomáš Kelement)
Testy

Test Škoda Octavia Combi 2.0 TDI: Vzorný zamestnanec

Keď z jedného modelového radu predáte za 24 rokov viac ako 7 miliónov vozidiel z troch generácií, možno bez akýchkoľvek okolkov hovoriť o úspechu. Štvrtá generácia Octavie, ktorá prichádza na náš trh, má latku nastavenú naozaj vysoko. Dokáže ju preskočiť? Zisťovali sme so základným naftovým motorom.