Aktuality

Dizajn na EČV doteraz vlastnil súkromník. Teraz štát vyhlásil megatender za desiatky miliónov eur

Nová ŠPZ
Zdroj: Redakcia

Od roku 2005 malo ministerstvo podpísanú zmluvu na výrobu a dodávku reflexných tabuliek s evidenčným číslom, tabuliek CD a individuálnych EČ pre motorové a prípojné vozidlá s Ing. Petrom Blizniakom a spoločnosťou TURČAN DELTA s.r.o. Do roku 2007 bola uzatvorená zmluva na dobu neurčitú, v danom roku sa však zmenila na dobu určitú. Koncom roka 2018 po mnohých rokovaniach Ministerstva vnútra s vlastníkmi dizajnov sa im podarilo dohodnúť na bezodplatnom prevode vlastníckych práv k dizajnu fólií registračných značiek a tabuliek s EČ.

Tento mesiac MInisterstvo vnútra SR vyhlásilo nadlimitnú zákazku na výrobu a dodanie tabuliek s EČ Slovenskej republiky a súvisiace služby, ktorej predpokladaná hodnota je takmer 34,5 milióna eur bez DPH.

Predmetom verejného obstarávania je výroba a dodanie:

  • rôznych druhov tabuliek s EČ, vrátane tabuliek s osobitným EČ, tabuliek so zvláštnym EČ, tabuliek s EČ určeným pre vozidlá s čiastočným alebo plne elektrickým pohonom,
  • jednotlivo denne elektronickými prostriedkami zadávaných individuálnych EČ s voliteľnou logistikou (EČVL),
  • jednotlivo denne elektronickými prostriedkami zadávaných tabuliek s EČ a EČVL určených pre nosiče bicyklov, ako aj pre vozidlá s čiastočným alebo plne elektrickým pohonom,
  • tabuliek (nálepiek) s písmenami CD a CC, ako aj ich duplikáty.

Súčasťou predmetu zákazky sú aj služby súvisiace s výrobou, skladovaním a dodaním tabuliek s EČ (TEČ). Predpokladané množstvo vyrobených a dodaných tabuliek s EČ je 1 170 000 kusov za rok. S úspešným uchádzačom ministerstvo uzavrie zmulvu o dielo na dobu určitú, a to na 48 mesiacov.

Evidenčné číslo vozidla

Novinky v evidencii vozidiel

V júni tohto roka Vláda SR schválila návrh zmeny a doplnenia zákona o cestnej premávke, ktorého súčasťou je aj úprava pri evidovaní vozidiel. Ak zákon na jeseň prejde Národnou radou SR, malo by sa zjednodušiť vybavovanie elektronických podaní pri evidovaní vozidiel.

V praxi by to malo fungovať tak, že človek podá prostredníctvom elektronickej služby žiadosť, ktorá bude po spracovaní systémovo zaslaná na spracovanie do centrálneho dopravného inšpektorátu v Slovenskej Ľupči. Na tomto novovzniknutom pracovisku vytlačia papierové osvedčenie o evidencii časť II (veľký technický preukaz), objednajú elektrické osvedčenie o evidencii časť I (malý technický preukaz) a pripravia tabuľky s evidenčným číslom na odoslanie pre kuriérsku službu.

Človek tak vybaví prihlásenie aj odhlásenie vozidla z pohodlia domova, bez potreby navštíviť dopravný inšpektorát a kuriér mu doručí tabuľky s EČ a osvedčenia o evidencii. Takto ušetrí nielen svoj čas, ale aj 50% zo správnych poplatkov. Zároveň sa tým zvýši efektivita policajtov, ktorí sa budú môcť presunúť z úradov na inú policajnú činnosť v prospech občanov.

Na pracovisku v Slovenskej Ľupči bude pracovať len päť zamestnancov, ktorí budú zabezpečovať túto činnosť pre celé Slovensko. Našim hlavným cieľom je postupné zvyšovanie percenta elektronicky vybavených žiadostí," podčiarkla Denisa Saková. Na zabezpečenie fungovania pracoviska v Slovenskej Ľupči si MV SR objednalo od aktuálneho dodávateľa výrobu a dodanie 300-tisíc kusov tabuliek s EČ, ktoré sú špeciálne balené pre každé konkrétne vozidlo.

Na obdobie do uzatvorenia verejného obstarávania zabezpečilo Ministerstvo vnútra SR výrobu a dodanie tabuliek s EČ, čím zaistilo plynulé zásobovanie dopravných inšpektorátov tabuľkami s EČ pri zmene dodávateľa až do podpísania zmluvy.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Opel Corsa 1.2 GS Line
Testy

Opel Corsa 1.2 GS Line - Je stále nemecká?

Spojenie automobilky Opel s francúzskou skupinou PSA Groupe, pod ktorú patria aj značky Citroën a Peugeot, už priaznivci automobilov istotne zaevidovali. Preto nás zaujímalo, ako dopadol jeden z plodov ich spolupráce – novinka Opel Corsa.