Aktuality

BMW X5 Protection VR6: Ideálne auto pre slovenských politikov

Je to obrie luxusné SUV prémiovej značky, ktoré odolá aj výbuchom. BMW X5 Protection VR6 sa zapáči nejednému verejnému činiteľovi, ktorý už niekedy v minulosti dostal výhražné správy.

Nie, X5 VR6 nie je X5 s legendárnym motorom Volkswagen VR6 pod kapotou. Kombinácia čísel a písmen v tomto prípade znamená stupeň odolnosti napríklad proti výbuchom. VR6 znamená, že sa jedná fakticky o civilný tank.

BMW X5 Protection VR6 (2020)

Pod kapotou BMW X5 Protection VR6 pracuje známy 4,4-litrový osemvalec V8 z motorizácie M50i, ktorý dokáže vyvinúť maximálny výkon 390 kW (530 koní) a maximálny krútiaci moment až 750 Nm. Motor dosahuje svoj maximálny výkon pri 5 500 až 6 000 ot./min, zatiaľ čo maximálny krútiaci moment je k dispozícii už od 1 800 ot./min. až do 4 600 ot./min! SUV akceleruje z nuly na rýchlosť 100 km/h za 5,9 sekundy, čo je vskutku pôsobivý údaj, hoci mierne degradovaný v porovnaní s civilnou X5 M50i, ktorý potrebuje iba 4,3 sekundy. Viac ako jedna sekunda spomalenia nachádza príčinu v nepomerne vyššej hmotnosti, ktorú však BMW nezverejnilo.

Maximálna rýchlosť vozidla je elektronicky obmedzená na 210 km/h.

BMW X5 Protection VR6 (2020)

Silne pancierovaná X5 je odolná pred projektilmi vystrelenými samopalom AK-47 (7,62 × 39 mm), strecha je tiež pancierovaná a zostane neporušená po výbuchu 200 gramov C4.

BMW by malo taktiež naďalej jazdiť aj po výbuchu 15 kilogramov TNT vo vzdialenosti štyroch metrov.

Časti karosérie, ako sú dvere, rámy okien, strecha, stĺpiky karosérie a dvere batožinového priestoru vyrobené z mimoriadne odolných materiálov. Je to očividné najmä pri pohľade na bočné okná, pretože majú hrúbku až 3 centimetre.

BMW X5 Protection VR6 (2020)

Interiér ponúka iba štyri miesta na sedenie vrátane vodiča, v sériovej výbave ponúkne aj BMW Live Cockpit Professional, obsahuje špeciálnu verziu služieb BMW Connected a BMW ConnectedDrive, svetomety majú dosah až na pol kilometra. Zaujímavosťou je funkcia Remote 3D View, ktorá dokáže premietať obraz z kamier na aute do smartfónu vodiča. Takto sa môže ešte pred príchodom k vozidlu ubezpečiť, že sa v okolí auta nenachádzajú podozrivé osoby.

Súčasťou výbavy sú aj modré výstražné LED svetlá.

O cene výrobca neinformuje.

BMW X5 Protection VR6 (2020)
Erik Stríž - auto motor a šport
Erik Stríž je redaktorom magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. V mediálnej oblasti sa pohybuje od roku 2007, okrem konvenčných auto-moto tém sa venuje aj problematike udržateľnej mobility, technológiám a dizajnu.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie