Aktuality

Nové Toyoty vám budú vypínať motor automaticky. Tomuto sa už nevyhnete:

Test Toyota Corolla hatchback (2019)

Nové bezpečnostné systémy budú štandardom pre všetky modely Toyoty od roku 2020. Automobilka chce novými vychytávkami posunúť bezpečnosť vozidiel na novú úroveň, pôjde o funkcie automatického vypnutia motora a prepnutia voliča smeru do parkovacej polohy.

V praxi to bude fungovať tak, že ak po vystúpení z vozidla ponecháte zapnutý motor alebo prevodovku v režime jazdy (stupeň D), systémy pre zabezpečenie vozidla automaticky preradia do parkovacieho režimu a vypnú zapaľovanie. Takýmto spôsobom chce automobilka predísť nehodám, pri ktorých sa nekontrolovateľné auto bez vodiča rozbehlo na ulicu. Znie to absurdne, ale tieto prípady sú v zahraničí pomerne bežné. Zaneprázdnení alebo uponáhľaní majitelia už v minulosti nechali na parkovisku naštartované auto so zaradenou rýchlosťou. Výsledkom tejto situácie bol v lepšom prípade náraz do steny parkovacieho domu, v tom horšom skončili pod kolesami auta ľudia.

Výrobca tvrdí, že táto funkcia bude fungovať spoločne s inteligentným kľúčom Toyota, ktorý vodiča pred vypnutím vozidla upozorní signálom. Automobilka síce nešpecifikovala presný časový limit ani spôsob, ako bude táto bezpečnostná služba fungovať, no môžeme očakávať akýsi druh prepojenia vozidla s telefónom. Otázna je tiež možnosť vypnutia tohto systému v prípade, že chcete motor ponechať zapnutý aj napriek tomu, že sa v ňom nebudete nachádzať.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie