Aktuality

Nové Toyoty vám budú vypínať motor automaticky. Tomuto sa už nevyhnete:

Nové bezpečnostné systémy budú štandardom pre všetky modely Toyoty od roku 2020. Automobilka chce novými vychytávkami posunúť bezpečnosť vozidiel na novú úroveň, pôjde o funkcie automatického vypnutia motora a prepnutia voliča smeru do parkovacej polohy.

V praxi to bude fungovať tak, že ak po vystúpení z vozidla ponecháte zapnutý motor alebo prevodovku v režime jazdy (stupeň D), systémy pre zabezpečenie vozidla automaticky preradia do parkovacieho režimu a vypnú zapaľovanie. Takýmto spôsobom chce automobilka predísť nehodám, pri ktorých sa nekontrolovateľné auto bez vodiča rozbehlo na ulicu. Znie to absurdne, ale tieto prípady sú v zahraničí pomerne bežné. Zaneprázdnení alebo uponáhľaní majitelia už v minulosti nechali na parkovisku naštartované auto so zaradenou rýchlosťou. Výsledkom tejto situácie bol v lepšom prípade náraz do steny parkovacieho domu, v tom horšom skončili pod kolesami auta ľudia.

Výrobca tvrdí, že táto funkcia bude fungovať spoločne s inteligentným kľúčom Toyota, ktorý vodiča pred vypnutím vozidla upozorní signálom. Automobilka síce nešpecifikovala presný časový limit ani spôsob, ako bude táto bezpečnostná služba fungovať, no môžeme očakávať akýsi druh prepojenia vozidla s telefónom. Otázna je tiež možnosť vypnutia tohto systému v prípade, že chcete motor ponechať zapnutý aj napriek tomu, že sa v ňom nebudete nachádzať.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

image
Testy

Test Renault ZOE druhej generácie: Najazdili sme viac, ako avizuje výrobca

Renault Zoe sa pred niekoľkými dňami dočkal zásadnej modernizácie. Tretia generácia priniesla nielen evolučne vylepšený zovňajšok, ale aj významne lepší interiér a tiež výkonnejšie akumulátory schopné zabezpečiť dlhší dojazd. My sme nedávno otestovali Zoe v jeho druhej generácii, ktorú budete aj naďalej vidieť v showroomoch a možno aj v bazároch. Stojí za to, aby ste začali zvažovať kúpu?