Aktuality

Nový Mercedes-Benz ESF je výkladnou skriňou technológií

ESF znamená Experimental Safety Vehicle a dodnes bolo postavených viac ako týchto automobilov. Ich úlohou bolo demonštrovať najnovšie bezpečnostné systémy a modelový ročník 2019 je pokračovaním tohto dlhoročného projektu.

Je založený na SUV modeli Triedy GLE a ponúka na výber automatický i manuálny jazdný režim. Teda autonómnu jazdu a tiež konvenčnú jazdu s vodičom-človekom. Mercedes vo svojom videu uvádza, že nový model je ďalším krokom k cieľu automobilky dosiahnuť nulovú nehodovosť na cestách. Hovorí o „accident-free“ riadení.

Úlohou moderných bezpečnostných asistentov je predísť nehode tým, že sa aktivujú ešte predtým, ako na ceste dôjde ku kritickej situácii. Vodič môže aktivovať automatický jazdný režim stlačením príslušného tlačidla na volante. Následne automobil o zmene jazdného módu informuje zvukovým signálom a volant a pedále sa stiahnu, aby vodičovi sprístupnili väčší priestor. Napokon má vodič možnosť upraviť si polohu sedadla tak, aby mohol začať relaxovať alebo pracovať. Skutočnosť, že je automobil riadený počítačom, dáva vedieť aj svojmu okoliu prostredníctvom tyrkysovo svietiacich majákov na streche.

Nový Lexus RX (2020)
Erik Stríž
Erik Stríž je redaktorom magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. V mediálnej oblasti sa pohybuje od roku 2007, okrem konvenčných auto-moto tém sa venuje aj problematike udržateľnej mobility, technológiám a dizajnu.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie