Aktuality

Nový Mercedes-Benz ESF je výkladnou skriňou technológií

ESF znamená Experimental Safety Vehicle a dodnes bolo postavených viac ako týchto automobilov. Ich úlohou bolo demonštrovať najnovšie bezpečnostné systémy a modelový ročník 2019 je pokračovaním tohto dlhoročného projektu.

Je založený na SUV modeli Triedy GLE a ponúka na výber automatický i manuálny jazdný režim. Teda autonómnu jazdu a tiež konvenčnú jazdu s vodičom-človekom. Mercedes vo svojom videu uvádza, že nový model je ďalším krokom k cieľu automobilky dosiahnuť nulovú nehodovosť na cestách. Hovorí o „accident-free“ riadení.

Úlohou moderných bezpečnostných asistentov je predísť nehode tým, že sa aktivujú ešte predtým, ako na ceste dôjde ku kritickej situácii. Vodič môže aktivovať automatický jazdný režim stlačením príslušného tlačidla na volante. Následne automobil o zmene jazdného módu informuje zvukovým signálom a volant a pedále sa stiahnu, aby vodičovi sprístupnili väčší priestor. Napokon má vodič možnosť upraviť si polohu sedadla tak, aby mohol začať relaxovať alebo pracovať. Skutočnosť, že je automobil riadený počítačom, dáva vedieť aj svojmu okoliu prostredníctvom tyrkysovo svietiacich majákov na streche.

Nový Lexus RX (2020)
Erik Stríž je redaktor magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Ak vás zaujíma čokoľvek, od zákonov po detaily mojich testov áut, môžete ma kedykoľvek kontaktovať. Odpovedám každému. Moje testy píšem s ohľadom na reálneho zákazníka a nie ako marketingový prospekt. Pre neho je kúpa auta významnou životnou udalosťou, ktorá ho stojí značnú časť príjmov. Preto sa často venujem praktickým záležitostiam, ako spotrebe, schopnosti motora zvládať záťaž, batožinovému priestoru či variabilite.
Kontakt: erik@striz.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Test Kia XCeed 1.6 T-GDi A7 DCT (foto: PANER 2020 pre auto motor a šport)
Testy

Test Kia XCeed 1.6 T-GDi A7 DCT: Miss Kia

Už ste počuli o tom, že dizajn predáva? A že o autách to platí viacnásobne? A veríte tomu? Ak áno, tak vám je jasné to isté čo nám. Že Kia XCeed vám začne robiť radosť už vtedy, keď sa na ňu budete pozerať. A s najsilnejším benzínovým motorom? Ešte viac.