Aktuality

AKTUÁLNE: FIAT sa spája s Renaultom! Čo prinesie svadba gigantov?

Fiat logo

O možnom spojení automobiliek Renault-Nissan-Mitsubishi s koncernom FIAT Chrysler sa v zákulisí už nejaký ten čas hovorilo. Dnes však vyšli na povrch prvé oficiálne informácie, ktoré tieto špekulácie potvrdzujú. Návrh na spoluprácu podal francúzskemu výrobcovi automobilov práve FIAT. Taliani navrhujú vytvoriť zatiaľ nešpecifikovaný druh spolupráce, v ktorom by každá strana disponovala rovnakým podielom.

V tomto čase zasadá vedenie francúzskeho výrobcu, v nasledujúcich hodinách by pritom mohlo dôjsť k oficiálnemu vyhláseniu postoja k návrhu a možnému potvrdeniu spolupráce medzi automobilkami. Je však veľmi pravdepodobné, že k spojeniu nakoniec dôjde. Renault by vďaka tomu získal prístup k technológiám koncernu FCA, do ktorého patria aj značky ako Jeep, Alfa Romeo či Ferrari. A ktovie, možno by budúca generácia modelu Renault Talisman mohla využívať platformu z Alfy Romeo Giulia a nové Punto základy z Clia.

Renault má navyše dobré skúsenosti s krízovým manažmentom, v minulosti už zachránil japonský Nissan, vzkriesil Ladu a teraz úspešne oživuje športovú značku Alpine. Navyše zaznamenal aj niekoľko úspechov, medzi ktoré môžeme zaradiť aj spoluprácu s koncernom Daimler (Mercedes-Benz). Existuje tu preto šanca, že sa Francúzom podarí oživiť aj stratový FIAT.

Spojením FCA a Renaultu by vznikla tretia najväčšia automobilová korporácia na svete s 8,7 miliónmi predaných kusov. Ak by sme do toho započítali celý koncern Renault-Nissan-Mitsubishi, potom by sa tento megakonern posunul až na prvé miesto s predajom až 15 000 000 áut ročne.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie