Magazín

Viete, ktorá značka používa akú audiotechniku? Častokrát máme v autách audio klenoty a ani o tom nevieme

Mark Levinson patrí k Lexusu

Audio klenoty v známych značkách – poznáte ich?
Mark Levinson (Lexus)

Zvukový systém Mark Levinson je spojený len s jediným výrobcom automobilov – s Lexusom. Spolupráca medzi týmito dvomi značkami trvá od roku 2000. Predstavitelia amerického výrobcu zvukových zariadení tvrdia, že predtým neexistovala značka automobilov s takými sofistikovanými interiérmi, aby v nich zvuk s logom Mark Levinsom mohol naplno rozvinúť svoje kvality. Prvým vozidlom, do ktorého sa tento systém dostal, bol vlajkový sedan Lexus LS tretej generácie. Dnes prémiový audio systém Mark Levinson montujú do všetkých modelov tejto značky.

Najmodernejšie systémy nájdete v dvoch limuzínach Lexusu - modeloch LS a ES. Lexus LS piatej generácie je vybavený systémom s 23 reproduktormi umiestnenými na 16 miestach v kabíne vozidla a 16-kanálový zosilňovač. Takisto je vybavený systémom aktívneho potlačenia hluku (ANC), ktorý znižuje hluk vytváraním záporných fázových zvukov z reproduktorov. Celkový výkon systému predstavuje impozantných 2 400 W.

Audio klenoty v známych značkách – poznáte ich?
Lexus LS 500h

Ďalší model, najnovší Lexus ES má 17-reproduktorový audio systém s celkovým výkonom 1 800 W. Je tiež vybavený systémom zlepšujúcim kvalitu zvuku Quantum Logic Surround i i ClariFi 2.0.

Bang & Olufsen

Audio klenoty v známych značkách – poznáte ich?
Bang & Olufsen

I keď história značky Bang & Olufsen sa datuje od roku 1925, dánsky výrobca má o čosi menšie skúsenosti s výrobou audio systémov pre vozidlá ako mladšia značka Mark Levinson. Prvý automobil s audio systémom Bang & Olufsen sa objavil v roku 2005. Bola to najväčšia limuzína značky Audi - model A8.

Uplynulo niekoľko rokov a Bang & Olufsen naďalej poskytuje ozvučenie autám nemeckej značky. V najnovšej verzii sedanu A8 nájdeme 23-reproduktorový audio systém s 23-kanálovým zosilňovačom a technológiou 3D reprodukcie zvuku, ktorá využíva dodatočné reproduktory. Audio Bang & Olufsen inštalujú aj do iných automobilov, napríklad modelu Ford F-150, Aston Martin DB11, Mercedes SLS AMG, BMW M6 alebo Bentley Continental GT. Charakteristickým znakom zvukového systému dánskej značky sú výškové reproduktory, ktoré sa vysúvajú z prístrojovej dosky, keď je audio systém zapnutý.

Bowers & Wilkins

Audio klenoty v známych značkách – poznáte ich?
Bowers & Wilkins vo Volve S90

Skvelý akustický zážitok poskytuje aj audio z dielne britského výrobcu Bowers & Wilkins. Značka existuje od roku 1966 a svoj prvý audio systém pre autá predstavila v roku 2008. Jaguar XF bol vybavený 14-reproduktorovým systémom so zosilňovačom s výkonom 440 W.

Dnes vyrába Bowers & Wilkins audio systémy pre niekoľko obľúbených výrobcov áut. Jedným z nich je Volvo. Model S90 má 14-reproduktorový systém s výkonom 1 400 W. Audio pozostáva okrem iného z meničov s Kevlarovou membránou a výškovými reproduktormi vybavenými technológiou Nautilus, ktorá zlepšuje kvalitu zvuku a patrí k tomu najlepšiemu z najlepšieho. Systémom car audio značky Bowers & Wilkins sú vybavené aj modely Volvo - XC60, V60, XC90, V90 a V90 Cross Country, ako aj BMW série 5, 6 GT a 7, Maserati Levante, Ghibli & Quattroporte, a dokonca autá McLaren, vrátane modelu Senna – jedného z najrýchlejších a najmodernejších pretekárskych vozidiel, ktorým možno legálne jazdiť aj na bežnej vozovke.

Burmester

Audio klenoty v známych značkách – poznáte ich?
Burmester v Porsche

Burmester je nemecká značka, ktorá vyrába aj ozvučovacie systémy pre autá od roku 2005. Treba uznať, že svoju prítomnosť v automobilovom priemysle začala s veľkým treskom. Burmester je totiž autorom audio systému jedného z najextrémnejších hyperšportiakov v histórii - Bugatti Veyronu.

Tým sa však zoznam športových vozidiel na konte nemeckého výrobcu nekončí. Burmester vytvoril 11-reproduktorový ozvučovací systém aj pre dvojmiestny hybridný model Porsche 918 Spyder ako aj iné modely tejto značky - napríklad 911, Panamera a Cayenne. Do jeho pôsobivého portfólia patria aj niektoré modely značky Mercedes vrátane AMG GT a Maybach Pullman.