Aktuality

Všetky autá v EÚ dostanú obmedzovač rýchlosti a rozšíri sa povinná výbava

bezpečnosť diaľnica

Internetom sa aktuálne šíria správy o tom, že v Európskej únii bude platiť nové obmedzenie pre osobnú automobilovú dopravu a zavádzajú sa nové prvky základnej výbavy.

Nové automobily predávané v Európe by mali byť povinne vybavené elektronickým obmedzovačom rýchlosti a ďalšími funkciami, ktoré zvýšia bezpečnosť na cestách i parkoviskách.

V súčasnosti sú maximálne rýchlosti automobilov elektronicky obmedzované na 250 km/h, avšak mnohé osobné automobily bez športového vyladenia nedosahujú ani 200 km/h. Častokrát je to iba okolo 180 km/h. Problém môžu mať skôr ľudia, ktorí oceňujú vlastnosti športovo vyladených automobilov a došlo by k radikálnemu obmedzeniu zo súčasnej maximálnej rýchlosti, prípadne by sa kládol dôraz na dodržiavanie max. povolenej rýchlosti platnej v danom úseku.

Princípom technológie obmedzovača ISA je, že cez systém kamier a GPS  softvér načíta údaje o maximálnej povolenej rýchlosti v danom úseku a elektronika obmedzí výkon motora tak, aby vodič nemal možnosť jazdiť príliš rýchlo. Ako sa to prejaví v praxi, o tom zatiaľ môžeme špekulovať.

Mimo špecializovaných okruhov a uzatvorených komunikácií síce ani športové vozidlá nemôžu jazdiť rýchlejšie ako 130, 90, resp. 50 km/h, ale napríklad v Nemecku sú zavedené úseky diaľníc bez rýchlostného limitu. Ak by nové obmedzovače boli nastavené napríklad na 220 km/h, žiadny automobil by nemohol túto rýchlosť presiahnuť ani na diaľnici bez rýchlostného limitu.

Európsky parlament avizuje, že povinnosť inštalovať nový obmedzovač rýchlosti zavedie do roku 2022 a do roku 2024 vstúpi do platnosti nariadenie o rozšírenej bezpečnostnej základnej výbave automobilov.

Jedná sa o nasledovné bezpečnostné prvky:

  • inteligentné obmedzovanie rýchlosti automobilu ISA
  • pokročilé automatické núdzové brzdenie
  • systémy varovania pri opustení jazdného pruhu
  • zabudovaný detektor dychu proti riadeniu vozidla pod vplyvom alkoholu
  • varovanie pred únavou vodiča
  • pokročilé varovanie pred rozptýlením pozornosti vodiča
  • signalizácia núdzového zastavenia
  • cúvacia kamera alebo detekčný systém pri cúvaní
  • záznamové riešenie udalostí

Prekračovanie maximálnej povolenej rýchlosti je údajne zodpovedných za 30 percent smrteľných dopravných nehôd, respektíve v uvedených 30 percentách incidentov zohrala rýchlosť významnú úlohu.

Pre automobilky budú novinky znamenať väčšie investície, čo sa očakávane premietne aj do koncových cien cenovo dostupných automobilov.

Prečítajte si aj:


Volvo obmedzí rýchlosť áut na 180 km/h: zisťovali sme podrobnosti a ako sa novinka dotkne Slovenska

ERIK STRÍŽ


Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

VW Golf R (auto motor a šport č. 10/2022)
Testy

To sú tlaky! Test VW Golf R

Vrcholná verzia Golfu chce byť auto, ktoré dokáže všetko. Voziť vás každý deň do práce v lete aj v zime, zabaviť vás na okreske, naháňať autá na okruhu a dokonca aj driftovať. Dokáže to všetko?