Aktuality

Škoda preberie užitočnú funkciu od Tesly, ale výrazne ju vylepší. Bude však čeliť početným otázkam od kritikov.

Škoda Auto DigiLab: kuriér so vzdialeným prístupom k vozidlu

Snaží sa česká Škoda kopírovať americkú Teslu alebo pochopila, že balíček Simply Clever už skrátka modernému zákazníkovi nestačí? V každom prípade je vyvíjaná technológia významnou inováciou.

Predstavte si situáciu, s ktorou sa mnohí z nás stretávajú veľmi často: volá vám poštový kuriér, že má pre vás zásielku, ale vy práve nie ste doma. Alebo z akéhokoľvek dôvodu nemôžete prísť von, možno ste si práve umyla vlasy, máte ich turbane a v kúpeľni stojíte zamotaná do osušky.

Ak vám pred domom alebo pred kanceláriou parkuje automobil značky Tesla, máte možnosť prostredníctvom aplikácie v smartfóne otvoriť kufrové dvere auta a nechať kuriéra, aby vám zasielku uložil práve do batožinového priestoru.

Šikovné riešenie, však? Navyše je celkom reálne, pretože ovládanie tejto a ďalších funkcií Tesla skutočne umožňuje priamo cez mobil, hoci aj z miesta vzdialeného tisíc kilometrov od auta.

Okrem toho je možné prostredníctvom mobilu na diaľku zapnúť klimatizáciu alebo dokonca posunúť auto dopredu a dozadu.

Škoda Auto DigiLab: kuriér so vzdialeným prístupom k vozidlu

Táto funkcia nenechala chladných ani vývojárov v Škode a jej dcérska spoločnosť DigiLab vyvíjajú systém, ktorý umožní prístup kuriéra do vozidla, ale trocha iným spôsobom. Spoločne s veľkými internetovými predajcami pripravili službu donášky tovaru priamo do auta, ktoré môže byť odparkované kdekoľvek.

Má to fungovať tak, že zákazník si prostredníctvom internetu zakúpi tovar a nechá si ho doručiť kuriérom. Ten však nebude tovar voziť na korešpondenčnú adresu zákazníka, ale na miesto, ktoré zákazník zdieľa s kuriérom prostredníctvom GPS. Údaje o polohe vozidla a jeho EČV kuriér preberie cez zabezpečený softvér a získa digitálny kľúč pre jednorazový prístup do batožinového priestoru automobilu, v tomto prípade výhradne značky Škoda. Na uloženie zásielky pritom bude mať iba práve taký čas, ktorý si na mobile nastaví sám majiteľ auta. Kuriér následne zásielku uloží do kufra, zatvorí dvere, tie sa automaticky zamknú a kuriér odchádza vybaviť ďalšiu zakázku.

Škoda Auto DigiLab: kuriér so vzdialeným prístupom k vozidlu

Tento princíp doručovania zásielky sa zdá byť veľmi praktický, ale nepochybne sa stretne aj s nedôverou verejnosti.

Erik Stríž - auto motor a šport, Autoviny.sk
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Testy

TEST: Kia Sorento je rodinné auto roka, ukážeme vám prečo

V Spojených štátoch sa Kia pochválila tým, že jej model Sorento v sedemmiestnej verzii získal ocenenie Najlepšie rodinné auto roka 2021. Súhlasíme s tým, že si Kia titul zaslúži a pozreli sme sa do takejto sedemmiestnej verzie, aby sme vám ukázali praktickú stránku tohto priestranného SUV.