Aktuality

Dacia Duster má nový cenník aj motory! Koľko stojí s výkonom 150 koní?

Test Dacia Duster 1.2 TCe Prestige: Vidiečan! (auto motor a šport 6/2018, foto: Tomáš Kelement)

Úlohu vrcholnej motorizácie modelu Duster prevzala úplne nová jednotka 1.3 TCe, ktorú Renault vyvíjal spoločne s automobilkou Mercedes-Benz. Áno, pod kapotu Dacie pracuje rovnaký motor, aký môžete v súčasnosti nájsť aj v najmenších modeloch prémiovej nemeckej automobilky. Ten je dostupný v dvoch výkonových verziách, a to s maximálnym výkonom 96 kW (130 k) alebo 110 kW (150 k). Aktuálne sú nové motorizácie dostupné výhradne s pohonom prednej nápravy, časom by však mal pribudnúť aj pohon všetkých štyroch kolies.

Za najlacnejší Duster s novou motorizáciou si automobilka pýta 14 390 eur, vrcholná verzia s výkonom 110 kW (150 k) začína na čiastke 16 140 eur vo výbave Prestige. Nové emisné normy pritlačili automobilku k zavedeniu filtra pevných častíc pre benzínové agregáty, ktoré môžete spoznať podľa označenia GPF. Zamrzieť môže aj fakt, že nové motorizácie nie sú dostupné s vydarenou automatickou prevodovkou, ktorú mal Duster ešte donedávna v ponuke. Počkať si musíme aj na plné technické informácie, v tabuľke Dacia zatiaľ neuvádza ani zrýchlenie z 0-100 km/h, ktoré by sa v prípade najsilnejšej verzie mohlo pohybovať na úrovni 9 sekúnd. Ešte v priebehu tohto roka vypadne z ponuky aj atmosférická 1,6-ka s výkonom 84 kW (115 k), ktorej miesto preberie malý trojvalcový turbomotor 0.9 TCe v dvoch výkonových verziách. Nespĺňa totiž najnovšiu emisnú normu Euro 6d-TEMP, a preto budú musieť výrobu atmosférického motora definitívne ukončiť.

KOMPLETNÝ CENNÍK TU

Peter Orosz
Ak čítate tento text, tak som vás buď veľmi dobre rozosmial, alebo poriadne naštval. To ma teší, pretože automobily sú aj o subjektívnych pocitoch a emóciách, ktoré sa nebojím prezentovať. Bezduché parafrázy tlačových správ budete musieť hľadať niekde inde.
Okrem znižovania amortizačnej hodnoty mojej klávesnice písaním článkov, venujem svoju pozornosť aj amatérskemu filmu a cestovaniu.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie