Aktuality

Autolekárničky a ich zmeny: čo sa mení, odkedy a prečo?

Autolekárnička - zmeny v roku 2019
Autolekárnička - zmeny v roku 2019

Autolekárnička je povinná výbava automobilov, pretože obsahuje nástroje potrebné k poskytnutiu prvej pomoci. Uplatnenie autolekárničky nachádzame v prípadoch, keď sa udeje dopravná nehoda a poskytujeme prvú pomoc, ale aj vtedy, keď sa staneme svedkami zranenia cyklistov, motocyklistov či chodcov.

Význam prítomnosti autolekárničky v automobiloch nemožno podceňovať napriek tomu, že drvivá väčšina ľudí nerozumie jej obsahu, ani spôsobu použitia jednotlivých predmetov a nástrojov. Dovedna je ich sedemnásť a ich prítomnosť je definovaná zákonom od mája 2009. Zmeny tak prichádzajú po desiatich rokoch.

Podľa súčasnej legislatívy musí byť autolekárnička oranžovej farby a na obale musí obsahovať biely kríž, čo je medzinárodne rešpektovaný symbol. Vyhotovenie jej obalu môže byť textílne alebo tvrdé plastové.

Každá autolekárnička má dátum použiteľnosti ako celku, ale aj jednotlivých častí. Policajti dnes kontrolujú dátum platnosti celku. Aj to sa s najväčšou pravdepodobnosťou čoskoro zmení a autolekárničky budú časovo neobmedzené tak, ako to je od minulého roka v Českej republike.

Autolekárnička - zmeny v roku 2019
Autolekárničky môžu mať textílny alebo plastový obal, podstatný je ich obsah. Od roku 2009 musia obsahovať aj kartu s návodom na poskytnutie prvej pomoci.

Už niekoľko rokov prebieha verejná diskusia na tému platnosti autolekárničiek. Má sa za to, že v súčasnosti používaný systém vyžadujúci neustále nakupovanie nových autolekárničiek je zastaralý a zbytočný, spôsobuje plytvanie materiálom. Predmety v autolekárničke vplyvom času nestrácajú svoje pôvodné vlastnosti, preto je čas exspirácie irelevantný. Túto diskusiu sleduje aj štát, ktorý sa odhodlal spraviť zmeny.

Po novom budú lekárničky bez doby použiteľnosti, teda nebudú mať uvedený dátum spotreby. Ak práve teraz máte v aute autolekárničku s dobou použiteľnosti napríklad do marca 2020, po tomto termíne ju už meniť meniť nemusíte, pretože termín už viac nebude kontrolovaný policajtmi, ani pracovníkmi na STK. Podmienkou však je, aby bol obsah autolekárničky kompletný, nerozbalený a nepoužitý. Ak budete voziť lekárničku s poškodeným alebo použitým obsahom, policajti vás napomenú alebo vám udelia pokutu.

Ministerstvo dopravy a Ministerstvo zdravotníctva plánujú zaviesť nové opatrenie do platnosti ešte tento rok, ale vzhľadom na čas potrebný k legislatívnym zmenám je potrebné počítať s časom jeho zavedenia najskôr v lete. Dovtedy máme povinnosť používať autolekárničky s korektnou dobou použiteľnosti.

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie