Aktuality

Naše testovacie auto meralo spotrebu v litroch za hodinu, viete ktoré a prečo?

V priebehu minulého týždňa redakcia magazínu Autoviny.sk otestovala pôsobivý 9-miestny Mercedes-Benz Sprinter Tourer 319 cdi s 3-litrovým naftovým motorom [140 kW (188 k)]. Podrobný test tohto automobilu s potenciálom stať sa spoľahlivou pravou rukou podnikateľa v oblasti prepravy osôb prinesieme v priebehu tohto týždňa, dovtedy sa s vami podelíme o jednu zo zaujímavostí, ktoré počas siedmich dní testu neunikli našej pozornosti.

Mercedes-Benz Sprinter Tourer 319 cdi s dĺžkou 5 932 mm a pohotovostnou hmotnosťou 2 356 kg sa môže na prvý pohľad javiť ako pomerne neobratné vozidlo, ktoré nachádza ideálne uplatnenie až na dlhých trasách absolvovaných na diaľnici, lenže nás vozidlo presvedčilo o opaku.

Vďaka prednému previsu 1 021 mm a s priemerom otáčania 13,3 metra je stále šikovným a obratným mikrobusom, ktorý sa dokáže bez väčších problémov pohybovať v meste i v úzkych uličkách.

Parkovacie miesta síce zvyčajne nie sú stavané na šesťmetrové vozidlá so šírkou 2 175 mm (so sklopenými spätnými zrkadlami), lenže parkovanie samotné je pomerne jednoduché - vďaka rozmerným spätným zrkadlám a priam perfektnému kamerovému systému je minimálna šanca, že by ste sa bokom auta zapreli o stĺp, kvetináč alebo zábradlie.

Mercedes-Benz Sprinter Tourer 319 cdi (test 2018)

S celkovou výškou 2 644 mm (a v našom prípade ešte niekoľko ďalších centimetrov na strešnú klimatizáciu) sa však nevojdete do parkovacích garáží a budete musieť vyhľadávať státie na exteriérových parkoviskách. Dôležité je, že automobil stále spadá do kategórie vozidiel M1, pretože okrem vodiča obsahuje 8 miest na sedenie a celková prípustná hmotnosť nepresahuje 3,5 tony.

Mercedes-Benz Sprinter Tourer 319 cdi (test 2018)

Jednou zo zaujímavostí, ktoré možno nájsť v automobiloch značky Mercedes-Benz, je počítanie spotreby paliva v litroch za hodinu. Jedná sa o užitočný funkčný doplnok, ktorý síce neocenia bežní vodiči osobných automobilov, ale profesionálni vodiči a manažment prepravnej spoločnosti možno áno.

Počas jazdy sa spotreba paliva (v tomto prípade nafty) zobrazuje štandardne v litroch na sto kilometrov jazdy (l/100 km), tá v priebehu nášho redakčného testu dosahovala hodnôt medzi 10 až 14,1 l/100 km. Ak počas jazdy uvoľníte akceleračný pedál a niekoľko sekúnd jazdíte na zotrvačnosť, na palubnom počítači umiestnenom medzi tachometrom a otáčkomerom sa zobrazí údaj o intenzite rekuperácie elektrickej energie. Počas jazdy sa dokáže batéria nabíjať práve princípom rekuperácie a udržiavať sa tak v lepšej technickej kondícii.


Počas státia s naštartovaným motorom sa ale zobrazenie o aktuálnej spotrebe automaticky prepne na neštandardnú metriku: počet litrov spotrebovaných v priebehu jednej hodiny. Jedná sa o výpočet spotreby, ktorú má stojace vozidlo s naštartovaným motorom. Konkrétne Mercedes-Benz Sprinter Tourer 319 cdi dosahoval počas státia spotrebou paliva na úrovni 0,99 až 1,39 litra nafty na hodinu. Táto spotreba sa líši v závislosti od viacerých faktorov, napríklad aj teploty motora a počtu zapnutých elektrických spotrebičov.

Dôvod merania a zobrazovania spotreby v litroch za hodinu teda nachádzame v podávaní informácie o aktuálnej spotrebe aj v prípade, že vodič vozidla čaká na parkovisku, kým sa jeho pasažieri zozbierajú a pripravia na ďalšiu jazdu.

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie