Aktuality

Veľká cena Brazílie: Skvelá jazda Maxa Verstappena a celková dominancia Mercedesu

Ferrari prišlo do Brazílie s úmyslom získať čo najviac bodov a zabojovať o titul v pohári konštruktérov, ktorý sa im počas predchádzajúcich pretekoch vzdialil až na 55 bodový rozdiel. Lewis Hamilton s tímom Mercedes ale mali iné predstavy. Motivovaný ziskom majstrovského titulu boli pripravený zavŕšiť sezónu dokonalým triumfom.

V kvalifikácii dominovali jazdci tímov Mercedes a Ferrari, nasledovaný Red Bullom a zvyškom štartového poľa. Kvalifikácia Sebastiána Vettela sa nezaobišla bez incidentu. Počas kontroly hmotnosti monopostu, vďaka svojej netrpezlivosťi a snahe dostať sa čo najrýchlejšie do boxov na výmenu pneumatík, poškodil váhy. Za tento incident dostal len napomenutie a pokutu vo výške 25 000 EUR, keď traťový komisári prijali jeho vysvetlenie, že nešlo o úmyselný akt. Aj napriek tomu, bol Sebastián Vettel schopný zajazdiť v kvalifikácii výborný čas a postaviť sa do prvej línie na štarte nedeľňajších pretekov vedľa víťaza kvalifikácie Lewisa Hamiltona. Táto Pole Position mala pre Hamiltona osobitný význam, na čelo štartového poľa sa postavil po stýkrát vo svojej kariére.

Veľká cena Brazílie: Skvelá jazda Maxa Verstappena a celková dominancia Mercedesu

Samotné preteky priniesli vynikajúcu jazdu talentovaného Maxa Verstappena z Red Bullu, ktorý sa zdal byť na ceste za víťazstvom. Ale incident a kontakt s o kolo pomalším Estabanom Oconom z tímu Force India, umožnili Lewisovi Hamiltonovi prevziať vedenie v 44. kole a udržať si ho az do konca pretekov. Valtteri Bottas, tímový kolega Hamiltona, tiež ukazoval skvelú formu a kvalitnú jazdu a väčšinu pretekov strávil súbojmi o tretiu pozíciu s Kimi Raikkonenom a Danielom Ricciardom.

Verstappen nakoniec skončil druhý v cieli, kde svojou fyzickou konfrontáciou so Estabanom Oconom vyjadril názor na zrážku, ktorá ho pripravila o víťazstvo. Komisári Veľkej ceny Brazílie ale nenašli veľa pochopenia pre jeho správanie a patrične ho odmenili trestom v podobe nutnosti odpracovať dva dni verejnoprospešných prác v najbližšej dobe.

Veľká cena Brazílie: Skvelá jazda Maxa Verstappena a celková dominancia Mercedesu

Celkové desiate tohtoročné víťazstvo Lewisa Hamiltona prispelo k tomu, že tím Mercedes získal dostatok bodov a zabezpečil si víťazstvo aj v pohári konštruktérov v sezóne 2018, celkovo piate v poradí. Mercedes, je po Ferrari, len druhým tímom v histórii ktorému sa to podarilo a potvrdil tým celkovú tohtoročnú dominanciu a neporaziteľnosť v súťaži tímov od roku 2014, od začiatku éry hybridných V6 motorov.

Veľká cena Brazílie: Skvelá jazda Maxa Verstappena a celková dominancia Mercedesu

Incident Verstappen / Ocon po pretekoch:

Sumár pretekov:

Zdroje: Info: formula1.com Foto: Instagram, Twitter, YouTube, RedBull, Mercedes

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie