Naši študenti nás budú reprezentovať v Mexiku, budú stavať roboty

Tím slovenských študentov bude súťažiť s medzinárodnou konkurenciou o prvenstvo v konštruovaní robotov na druhej stredoškolskej robotickej olympiáde FIRST Global Challenge 2018 v Mexiko City.
Vydané  Text: 

**Robotická súťaž, ktorá sa každý rok koná v inej krajine, poukazuje okrem medzinárodnej spolupráce aj na globálne problémy a vždy so sebou prináša novú výzvu. Minulý rok sa organizátori súťaže snažili upozorniť na nedostatok pitnej vody v rozvojových krajinách, tohtoročnou témou súťaže sú „Energy Impacts“, teda dopady rôznych spôsobov výroby elektrickej energie na životné prostredie.** Dôraz je v hernej disciplíne kladený na využívanie ekologicky šetrnej veternej elektrárne, či solárnych panelov. Avšak najviac bodov je možné získať vďaka spolupráci tímov pri využívaní dostupných zdrojov. „Náš“ tím už má za sebou aj úvodné stretnutie v Žiari nad Hronom, kde spoločne predostreli prvé stratégie, plány a skice robota, ktorého budú musieť postaviť, naprogramovať a testovať. Úlohou mladých mužov bude nielen skonštruovať a demonštrovať funkčnosť robotov, ale tiež natočiť reprezentačné video s komentárom v angličtine aj slovenčine.
Herná disciplína a pokyny pre zúčastnené tímy sú zhrnuté v priloženom inštruktážnom videu. Úlohou tímov bude vytvoriť a naprogramov také roboty, ktoré splnia všetky podmienky stanovené organizátorom súťaže: tento rok budú premiestňovať rôzne predmety po „ihrisku“ podľa toho, k akému spôsobu výroby energie patria. Päticu talentovaných študentov, ktorí budú reprezentovať Slovensko na FIRST Global Challenge 2018, je možné na ich ceste do Mexika finančne podporiť cez ich kampaň na darujme.sk. Zakladateľom organizácie FIRST Global je Dean Kamen, americký vynálezca a filantrop. Je držiteľom viac ako 440 amerických a zahraničných patentov, preslávil sa predovšetkým vynálezom inzulínovej pumpy, Segwayu, robotickej protézy Luke Arm, či invalidného vozíka schopného jazdy po schodoch.
Pokračujte na ďalší príspevok »Redakčný špeciál

Finále testu AUDI Q8 SUV: Skvelé auto, čo dodať. Sumarizujeme dôvody, prečo by ste si ho mali kúpiť aj vy

 • Audi Q8 SUV je síce športové auto, ale aj rodinné. Je to SUV, ale s estetikou kupé a bezrámovými oknami ulahodí aj oku estéta. No a technologická vyspelosť, to je triumf, ktorý má Audi pripravený pre každého zákazníka bez ohľadu na stupeň výbavy.

   Pozrite sa s nami na tri časti seriálu o Audi Q8 SUV.  
 • Autopriemysel

  Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.