Aktuality

Zoznámte sa s najrýchlejšou kamerou na svete: Volá sa HuraCam a je pripevnená na Lamborghini

Na internete sa o nej dočítate ako o najrýchlejšej kamere sveta, ale toto jej hodnotenie sa netýka schopnosti zaznamenávať najviac snímkov za sekundu. Ide doslova o jej rýchlosť na ceste. Aby kamera s názvom HuraCam mohla dosahovať šialených rýchlostí a vytvárať blízke zábery áut, ktoré sa ženú po motoristických okruhoch, musí by upevnená na superšporte Lamborghini Huracan LP610-4.

Automobilovo-technologický set s pomenovaním Lamborghini HuraCam zrýchľuje z nuly na 100 km/h v priebehu iba 2,8 sekundy, dosahuje maximálnu rýchlosť takmer 300 km/h a aby bol obraz z kamery ostrý a stabilný, využíva 5-osovú optickú stabilizáciu s gyroskopmi.Lamborghini HuraCam využíva fototechniku najvyššieho rangu s množstvom elektronických asistentov, napríklad aj trakčným systém pre udržiavanie záberu na konkrétny objekt bez ohľadu na rýchlosť a rozsah jeho pohybu.

Celé zariadenie - teda auto a kamerový systém - musia obsluhovať dvaja ľudia, jeden za volantom a druhý za celým tým komplikovaným vybavením na ovládanie kamery. Výsledkom sú úžasné detailné a blízke zábery športových automobilov priamo z centra diania, bez použitia počítačovej postprodukcie alebo CGI.A cena za takýto technologický skvost? Spoločnosť Incline Dynamic Outlet si ho nacenila na závratných 500-tisíc amerických dolárov. Vskutku dosť za pohybujúcu sa kameru.
Erik Stríž je redaktor magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. V mediálnej oblasti pôsobí od roku 2007 a okrem automobilov sa venuje aj technológiám a bezpečnosti.
Kontakt: erik@striz.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Škoda Octavia Combi Ambition 2.0 TDI (foto: Tomáš Kelement)
Testy

Test Škoda Octavia Combi 2.0 TDI: Vzorný zamestnanec

Keď z jedného modelového radu predáte za 24 rokov viac ako 7 miliónov vozidiel z troch generácií, možno bez akýchkoľvek okolkov hovoriť o úspechu. Štvrtá generácia Octavie, ktorá prichádza na náš trh, má latku nastavenú naozaj vysoko. Dokáže ju preskočiť? Zisťovali sme so základným naftovým motorom.