Aktuality

Elektromobil Nissan Leaf prešiel testami EuroNCAP, v ochrane chodcov mal lepšie čísla ako Tesla Model S

Nissan Leaf (2018) v crash teste EuroNCAP získal hodnotenie 5 z 5 hviezdičiek
Nissan Leaf (2018) v crash teste EuroNCAP získal hodnotenie 5 z 5 hviezdičiek

Elektromobil Nissan Leaf naozaj dokáže zaujať aj človeka, ktorý doteraz o elektrické autá ani nezavadil. Nová generácia elektromobilu je výrazne estetickejšia a má komfortný interiér. Konečne nepúta pozornosť nezvyčajným dizajnom, ktorý by upozorňoval na prítomnosť elektrického pohonu. Moderný typ pohonu síce naďalej pripomína detailmi, napríklad plnou „maskou chladiča“ s modrým 3D efektom a chýbajúcimi výfukmi, nejde však o niečo, čo by udieralo do očí.

Leaf minulý rok prišiel s technológiami ProPILOT pre čiastočne autonómne riadenie, e-PEDAL pre kompletné ovládanie pohybu vozidla akceleračným pedálom a vyspelým elektrifikovaným pohonom Nissan Intelligent Power s vyšším výkonom v porovnaní s predchodcom (110 kW, 320 Nm). Dojazd elektromobilu bol medzigeneračne predĺžený na 378 km.

Nissan Leaf (2018) v crash teste EuroNCAP získal hodnotenie 5 z 5 hviezdičiek
Nissan Leaf (2018) v crash teste EuroNCAP získal hodnotenie 5 z 5 hviezdičiek

Čo ukázali crash testy

Teraz Nissan Leaf absolvoval bezpečnostné testy EuroNCAP a s pomerne veľkým úspechom. Dostal 5 hviezdičiek, čo je maximum vo všeobecnom hodnotení. Keď sa pozrieme na detailnejšie hodnotenia, v ochrane dospelého pasažiera Leaf dosiahol 93%, v ochrane detského pasažiera 86%. Sú to priaznivé čísla.

Ochrana chodcov a úroveň doplnkových bezpečnostných funkcií Safety Assist získali po 71 percent, čo vôbec nie je zlé, hoci už poznáme aj lepšie výsledky. Automobil bol však testovaný so štandardnou bezpečnostnou výbavou, s tou doplnkovou by mohol dosiahnuť ešte zopár percent k dobru. Keď však už teraz preukázal rovných päť hviezd, ďalšie testy zrejme ani nasledovať nebudú.

K testom verzií áut s doplnkovou bezpečnostnou výbavou EuroNCAP pristupuje skôr vtedy, keď v základnej výbave auto nedosiahlo priaznivých výsledkov. Napríklad také Toyota Aygo, Suziki Swift či KIA Picanto v štandarde dosiahli iba 3 z 5 hviezd, v teste so Safety Packom o jednu viac.

Treba však pripomenúť aj to, že napríklad také BMW i3 v rovnakých dvoch hodnoteniach dosiahlo nepomerne horšie výsledky, konkrétne 57% (ochrana chodcov) a 55% (asistenti). Hyundai i30 hatchback v rovnakých hodnoteniach získal 64% a 68%, Tesla Model S 66 a 71%. V konečnom dôsledku si nový Nissan Leaf stojí naozaj veľmi dobre!

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Vybrané články

  1. 1

    TEST Mercedes-AMG EQE 43 4MATIC: Dobrý, lepší, najlepší – ktorý z nich je elektrický Mercedes?

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie