Pripájate mobil k autu? Dávate tým osobné informácie k dispozícii takmer každému!

Ako sa brániť?
Vydané  Text: 

S týmto tvrdením prišla organizácia Privacy International, ktorá otestovala hneď niekoľko áut z rôznych autopožičovní. Po synchronizácii mobilného telefónu s infotaimentom auta dochádza k automatickej výmene informácií o používateľovi. Tie v aute zostanú aj po odpojení starého používateľa. Ide o informácie týkajúce sa trás navigácie, telefónnych zoznamov či dokonca súkromných správ.
To si neuvedomujú ani ľudia, ktorí bežne používajú autá z požičovne. Svoje osobné údaje tak častokrát nevedomky ponechávajú v aute a dostať sa k ním môže takmer každý. „Autopožičovne sa vyjadrili, že osoba nesie zodpovednosť nielen za vymazanie údajov pri vrátení prenajatého automobilu, ale je tiež zodpovedná za informovanie ostatných cestujúcich, ktorí pripájajú svoje zariadenie k vozidlu, že ich dáta sú uložené na vozidle, a nemusia byť nutne vymazané,“ píše sa v správe organizácie.
Ak si potrpíte na súkromí a nie je vám jedno, kto číta vaše osobné údaje, je potrebné si vždy pred výmenou moderného auta skontrolovať nastavenia a prípadne resetovať nastavenia.
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »ROZHOVOR

Martin Jahn zo Škoda Auto: Budeme ponúkať spaľovacie autá, kým to bude legislatívne možné; ale racionálne plánovať sa dá iba na dva roky.

 • Otvorený rozhovor odpovedá na viaceré otázky o budúcnosti značky Škoda. Racionálne môžeme odhadovať budúcnosť na dva roky, prekvapuje Jahn v rozhovore pre denník Autoviny.sk.

   Rozprávali sme sa o nástupe elektromobility, zmene na luxusnú značku, ale aj o tom, či je zmena spotrebiteľského správania dôvodom na zmenu obchodného modelu automobilky. Veľmi jednoznačne sa Jahn vyjadril aj o budúcnosti úžitkových vozidiel pod značkou Škoda.
 • MOTO

  BMW R 1250 RS: Rýchlo a ďaleko

 • Mníchovský dvojvalcový motor typu boxer neodmysliteľne patrí k ikonickému cestovnému enduru, ktorému nik nepovie inak ako GS.

   Lenže keď už konštruktéri majú túto techniku, vedia ju použiť aj v iných modeloch. a pre inú cieľovú skupinu. Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 3/2024
 • Nový model

  Malé žihadlo. Nová Cupra Born VZ má mohutnejší výkon, adaptívne tlmiče a bubnové brzdy. Na jeden záťah prejde až 570 km

 • VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky.

   CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h. V minulom roku CUPRA predala 45 300 kusov Bornu, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %.