Auto bez vodiča skončilo po niekoľkých hodinách v kamióne! Kto bol na vine?

Na miesto boli privolaní špeciálni vyšetrovatelia.
Vydané  Text: 

Automobilky sa v súčasnosti predbiehajú v autonómnych technológiách. V niektorých mestách, ako napríklad Las Vegas, už dokonca testujú aj malé autonómne taxíky. Konkrétny kus zaradili do premávky v stredu, no po niekoľkých hodinách prišlo hlásenie o nehode s nákladným vozidlom. Na mieste sa zistilo, že pochybil vodič vychádzajúceho nákladného auta, no vývojári sa s týmto tvrdením neuspokojili. Bežný vodič by sa v podobnej situácii snažil zrážke vyhnúť a nepochybne by použil aj klaksón, ktorým by vychádzajúci kamión stihol včas upozorniť. Autonómne vozidlo však pokračovalo v jazde až do poslednej chvíle, potom stihlo zaúčinkovať už len núdzové brzdenie. Spoločnosť tak bude musieť analyzovať všetky dostupné údaje, ktoré neskôr použijú pri aktualizácii softvéru. Je ale veľmi pravdepodobné, že jednoduchým vyhýbacím manévrom mohlo auto zrážke úplne zabrániť. Na záver len doplníme, že pri nehode neprišiel nikto o život a obe autá neboli vážne poškodené.
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »ROZHOVOR

Martin Jahn zo Škoda Auto: Budeme ponúkať spaľovacie autá, kým to bude legislatívne možné; ale racionálne plánovať sa dá iba na dva roky.

 • Otvorený rozhovor odpovedá na viaceré otázky o budúcnosti značky Škoda. Racionálne môžeme odhadovať budúcnosť na dva roky, prekvapuje Jahn v rozhovore pre denník Autoviny.sk.

   Rozprávali sme sa o nástupe elektromobility, zmene na luxusnú značku, ale aj o tom, či je zmena spotrebiteľského správania dôvodom na zmenu obchodného modelu automobilky. Veľmi jednoznačne sa Jahn vyjadril aj o budúcnosti úžitkových vozidiel pod značkou Škoda.
 • MOTO

  BMW R 1250 RS: Rýchlo a ďaleko

 • Mníchovský dvojvalcový motor typu boxer neodmysliteľne patrí k ikonickému cestovnému enduru, ktorému nik nepovie inak ako GS.

   Lenže keď už konštruktéri majú túto techniku, vedia ju použiť aj v iných modeloch. a pre inú cieľovú skupinu. Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 3/2024
 • Nový model

  Malé žihadlo. Nová Cupra Born VZ má mohutnejší výkon, adaptívne tlmiče a bubnové brzdy. Na jeden záťah prejde až 570 km

 • VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky.

   CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h. V minulom roku CUPRA predala 45 300 kusov Bornu, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %.