Predaj naftových motorov stagnuje, ľudia uprednostňujú benzín či dokonca hybrid! Prečo?

Vyzerá to tak, že osud naftových motorov je definitívne spečatený.
Vydané  Text: 


Všetko to spustila kauza Dieselgate, vďaka ktorej sa zákazníci dozvedeli o toxických emisiách oxidov dusíka, ktoré vznetové motory produkujú. Štatistika Serve Automotive News uvádza, že v priebehu jedného roka došlo v Nemecku k zníženiu naftového podielu zo 46% na 40%, čo je pri danom objeme predaných áut relatívne veľký prepad. V roku 2012 bol podiel naftových motorizácií na nemeckom trhu dokonca 48,1%. V Európe globálne poklesli predaje naftových motorizácií z 50 na 46%.


Ďalším strašiakom sú zákazy. O obmedzení vstupu do centra už uvažujú aj mestá ako Stuttgart, Paríž, Madrid, Atény či dokonca Mexico City. Niektoré sa dokonca zaviazali, že do roku 2025 úplne zakážu prevádzku naftových automobilov. V blízkej budúcnosti tak môžeme očakávať zníženie cien jazdených naftových áut zo zahraničia, no je len otázkou času, kedy sa podobné opatrenia začnú prijímať aj u nás.

Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »Autopriemysel

Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.
 • Autosalón v Ženeve 2024 naživo

  Všetko o novej Dacii Spring: Najlacnejší elektromobil prešiel výraznými zmenami. Pre firmy má skvelú funkciu navyše

 • Očakávame, že nová Dacia Spring bude aj naďalej veľmi atraktívna pre nákupcov firemných vozových parkov. Zostáva najlacnejším elektromobilom na európskom trhu.

   Prvýkrát ponúka obojsmerné nabíjanie V2L. To môže byť zaujímavé pre firmy, ktoré potrebujú mať počas prepravy tovarov napájanú chladničku alebo iné elektrické spotrebiče. Autorom našich fotografií je Rudolf Banecký.