Túto fotku pozná asi každý. Viete, aký je za ňou príbeh?

Pochádza ešte z roku 2005 a je dielom nevšedného rakúskeho umelca.
Vydané  Text: 

„Fat Car“ od umelca Erwina Wurma (foto: galéria Xavier Hufkens)

**Fat car, tučné auto, je dielom Erwina Wurma, sochára z Rakúska. Tento umelec patrí dokonca medzi vôbec najúspešnejších rakúskych sochárov, venuje sa rozširovaniu konceptu sochárskeho umenia ako takého. Jeho diela sú ukážkou toho, že sa mu to celkom darí.** Slávnu fotku tučného Porsche v krásnej červenej farbe pozná asi každý, internetom koluje už viac ako desať rokov. Wurm uviedol toto dielo na exhibícii na prelome marca a apríla 2005 v galérii Xavier Hufkens a vzbudil záujem zrejme celého sveta.

„Fat Car“ od umelca Erwina Wurma (foto: galéria Xavier Hufkens)

O tom, že bol Wurm nejakým spôsobom uletený, svedčila už jeho kniha z roku 1993 o tom, ako za osem dní pribrať dve konfekčné veľkosti. Aj to bolo umenie a o osem rokov neskôr prejavil svoje rozhorčenie (alebo nadšenie, kto vie?) nad svetom bohatstva, nadbytku a z toho vyplývajúcej obezity. Automobil značky Porsche vyrobil s pomocou polystyrénu a sklených vlákien naozaj precízne, dokonca svojmu dielu doprial aj normálny karosársky lak.

„Fat Car“ od umelca Erwina Wurma (foto: galéria Xavier Hufkens)

Iná jeho výstava s názvom One Minute Sculptures sa tiež teší popularite. Mala za cieľ predstaviť sochy v ich novej podobe, ktorá bude pôsobiť dynamicky a nie ako statický objekt. Živých ľudí – dokonca návštevníkov galérie – nechať stáť v absurdných polohách vzhľadom k bežným každodenným objektom. Ide napríklad o mužaležiaceho pod stoličkou tak, že mu jedna z jej nôh tlačí na oko, ženu nabodnutú na dlhej palici, ženu ležiacu na pomarančoch a podobne. Skrátka, umenie vo svojej čudnej, napriek tomu oceňovanej forme.
Pokračujte na ďalší príspevok »ROZHOVOR

Martin Jahn zo Škoda Auto: Budeme ponúkať spaľovacie autá, kým to bude legislatívne možné; ale racionálne plánovať sa dá iba na dva roky.

 • Otvorený rozhovor odpovedá na viaceré otázky o budúcnosti značky Škoda. Racionálne môžeme odhadovať budúcnosť na dva roky, prekvapuje Jahn v rozhovore pre denník Autoviny.sk.

   Rozprávali sme sa o nástupe elektromobility, zmene na luxusnú značku, ale aj o tom, či je zmena spotrebiteľského správania dôvodom na zmenu obchodného modelu automobilky. Veľmi jednoznačne sa Jahn vyjadril aj o budúcnosti úžitkových vozidiel pod značkou Škoda.
 • MOTO

  BMW R 1250 RS: Rýchlo a ďaleko

 • Mníchovský dvojvalcový motor typu boxer neodmysliteľne patrí k ikonickému cestovnému enduru, ktorému nik nepovie inak ako GS.

   Lenže keď už konštruktéri majú túto techniku, vedia ju použiť aj v iných modeloch. a pre inú cieľovú skupinu. Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 3/2024
 • Nový model

  Malé žihadlo. Nová Cupra Born VZ má mohutnejší výkon, adaptívne tlmiče a bubnové brzdy. Na jeden záťah prejde až 570 km

 • VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky.

   CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h. V minulom roku CUPRA predala 45 300 kusov Bornu, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %.