DOPRAVNÁ PORADŇA

Ako odbočiť doľava v križovatke: pred alebo za protiidúcim vozidlom? Dopravná poradňa

Odpovedáme na otázku čitateľa o tom, ako správne prechádzať cez križovatku, keď aj protiidúce vozidlo odbočuje doľava.

Správne a rýchle vyhodnotenie dopravných situácií je základom bezpečnej jazdy.
Vydané Text: 

Motoristi sa musia učiť celý život

Motoristi často robia za volantom nebezpečné chyby, pretože si nie sú istí správnym riešením bežných dopravných situácií. Toto sa často stáva v prípade, keď sa ocitnú pred rozhodnutím, ktoré vyžaduje rýchlu reakciu.

Napríklad, keď sa stretnú s neprehľadnou alebo inak komplikovanou križovatkou, niektorí motoristi sa môžu cítiť zmätení a nevedia, ako správne dávať prednosť v jazde a kam vôbec odbočiť. S nesprávnou interpretáciou dopravných značiek alebo neznalosťou pravidiel môžu rýchlo dospieť k nebezpečným a prchkým rozhodnutiam, ako je nedanie prednosti v jazde či prejazd na červenú po príliš dlhej chvíli váhania.

Dôležité je, aby sa motoristi vždy zabezpečili dostatočnými informáciami o pravidlách cestnej premávky. Je nevyhnutné, aby si uvedomili, že správne a rýchle vyhodnotenie dopravných situácií je základom bezpečnej jazdy.

Inzercia

Kľúčový faktor v minimalizovaní rizika dopravného konfliktu je prax, ale aj konštantné vzdelávanie sa o novinkách platných pre motoristov.

Príklady, že zákony a predpisy sa skutočne menia, sledujeme neustále: niekoľkokrát ročne sa novelizuje zákon o cestnej premávke, vyhláška o dopravnom značení a ďalšie súvisiace zákony a vyhlášky. Najväčšia zmena v posledných rokoch nastala v roku 2009, kedy bol niekdajší cestný zákon nahradený moderným Zákonom o cestnej premávke č. 8/2009.

Na križovatke odbočiť doľava

Dnes sa ako na reakciu na čitateľskú otázku budeme venovať ďalšej každodennej situácii z našich ciest, s ktorou si občas motoristi nevedia dať rady.

Inzercia

Dopravná situácia je vykreslená na priloženej ilustrácii:

Dve oproti idúce vozidlá, modré a červené, majú zámer v križovatke odbočovať doľava. Majú sa ich cesty križovať alebo majú odbočovať ešte predtým, teda aby sa vzájomne priblížili pravými bokmi?

Inzercia

Vodiči červeného a modrého vozidla majú na prvý pohľad dve možnosti: buď odbočia doľava pred sebou, alebo za sebou, čím by sa ich predpokladané trasy mali krížiť.

V reálnych podmienkach môže vždy záleží na skutočnom vyhotovení križovatky, nakreslených jazdných pruhoch a polohe prináležiacich ciest, na ktoré motoristi mienia odbočovať.

V tomto prípade uvažujme o ideálnej križovatke v tvare +  a o tom, že obaja motoristi prichádzajú v rovnakom čase.

Správne riešenie podľa zákona

Na nachádzanie správneho riešenia tejto „dopravnej hádanky“ použijeme predpisy platné v Zákone o cestnej premávke č. 8/2009. Ten býva často nesprávne označovaný ako cestný zákon.

Inzercia

Podľa § 19 zákona o cestnej premávke platí, že ak vodiči protiidúcich vozidiel odbočujú vľavo, vyhýbajú sa vľavo. Vyhýbať sa vľavo znamená, že mojím vozidlom budem viac naľavo, a tak protiidúce vozidlo prejde popri mojom pravom boku.

Správne riešenie pri odbočovaní vľavo v križovatke v súlade s § 19 zákona o cestnej premávke

Inzercia

Toto riešenie môže byť na mnohých križovatkách v rozpore s intuíciou, pretože reálne vyhotovenie niektorých križovatiek môže motoristu doslova podnecovať k tomu, aby nechal protiidúce vozidlo prejsť popri svojom ľavom boku a zmeniť smer jazdy až vtedy, keď protiidúce vozidlo celkom prejde. Takýto postup by mohol byť príčinou nasledujúceho blokovania dopravy ďalšími vozidlami v poradí.

Dôležité je teda riadiť sa predpismi, a to najmä pre prípad, že dôjde k škodovej udalosti alebo dopravnej nehode – vtedy totiž bude musieť jeden z motoristov niesť zodpovednosť a zo svojho PZP platiť škody na druhom vozidle.

Na tomto mieste ešte stojí za zmienku upozornenie, že vyššie opísaný manéver nie je vyhýbanie. Na vyhýbanie sa vzťahuje § 18 a platí, že vodiči protiidúcich vozidiel sa vyhýbajú vpravo. Vyhýbaním sa rozumie napríklad manéver, ktorý motorista robí, keď sa uprostred vozovky nachádza prekážka.

Celé znenie § 19 ods. 3) o odbočovaní:

 • Pred odbočovaním vpravo vodič je povinný zaradiť sa čo najbližšie k pravému okraju vozovky. Ak pritom musí s ohľadom na rozmery vozidla alebo nákladu vybočiť zo smeru svojej jazdy vľavo, vždy dáva len znamenie o zmene smeru jazdy vpravo. Pred odbočovaním vľavo vodič je povinný zaradiť sa čo najďalej vľavo v časti vozovky určenej pre jeho smer jazdy s ohľadom na rozmery vozidla alebo nákladu a šírku vozovky; to neplatí pre cyklistu. Ak vodiči protiidúcich vozidiel odbočujú vľavo, vyhýbajú sa vľavo.

Môžem sa otočiť v takejto križovatke, keď sú smery rozdelené ostrovčekom? Dopravné predpisy o otáčaní sa v križovatke

Môžem cúvať na jednosmernej ceste? Kedy mi za to nehrozí pokuta?

Môžete prísť o vodičák, keď prejdete cez oranžovú? Otázky a odpovede o semaforoch / Dopravná poradňa

Kto má prednosť? Dopravná hádanka z praxe má podľa zákona jednoznačné riešenie

 

 
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »LEGISLATÍVA

Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.