Testy

Test Mercedes-Benz Sprinter Speed Delivery Door: Toto je budúcnosť kuriérskych áut

Čas sú peniaze a pri doručovaní zásielok to platí o to viac, že tých zásielok má kuriér na doručenie desiatky. Každá minúta strávená manipuláciou s dverami na dodávke sa v konečnom dôsledku prejaví neskorým príchodom k posledným zákazníkom a ako zdržanie.

Pre kuriérov, ktorí sú závislí práve na rýchlosti vybavenia objednávok, má Mercedes-Benz praktickú funkciu pre model Sprinter - výbavu Speed Delivery Door.

Test Mercedes-Benz Sprinter 314 CDI Speed Delivery Door (2022)
Test Mercedes-Benz Sprinter 314 CDI Speed Delivery Door (2022)

Výbava Speed Delivery Door, slovensky Dvere pre rýchle doručovanie, v jednoduchosti umožňuje vodiča úplne odbremeniť od potreby manipulácie s dverami na vozidle. Keď vodič vypne motor, odblokujú sa vnútorné posuvné dvere vedúce do nákladného priestoru a tam je umiestnený fotosnímač, ktorý automaticky otvorí bočné krídlové dvere. Po vystúpení sa automaticky zatvoria a vozidlo sa zamkne, takže vodič-kuriér sa nemusí zaoberať kľúčmi. V prípade potreby je možné tieto bočné dvere otvárať diaľkovým kľúčom nezávisle od predných dverí určených na nastupovanie do sedadla a napokon sú vzadu k dispozícii obrovské zadné krídlové dvere s aretovanými polohami.

Výhody tohto riešenia sú jednoznačné a poukazujeme na nich v priloženom videu:

Čo nás, naopak, zamrzelo, bolo zopár nedostatkov. V prvom rade sme sa ani po takmer týždňovom teste nevedeli zorientovať vo funkcii štyroch tlačidiel na ovládanie bočných dverí.

Test Mercedes-Benz Sprinter 314 CDI Speed Delivery Door (2022)
Test Mercedes-Benz Sprinter 314 CDI Speed Delivery Door (2022)

Po druhé, toto príplatkové a drahé príslušenstvo vyžaduje demontáž sedadla spolujazdca, ktoré sa nahradilo provizórnym skladacím sedadlom za doplatok 471 eur.

Tretím nedostatkom je neustály rachot posuvných kovových dverí, ktorý sme neboli schopní redukovať ani provizórnymi tlmiacimi prvkami. Skrátka, hluk a kovový rachot sa stane nevyhnutnou súčasťou všetkých jázd a bude veľmi výrazný predovšetkým počas jazdy mestom s nekvalitnou vozovkou.

Test Mercedes-Benz Sprinter 314 CDI Speed Delivery Door (2022)

Počas necelého týždňa sa nám jedenkrát stalo, že sme tieto bočné automatické dvere otvorili a zatvorili viackrát za sebou, čo spôsobilo (zrejme) vybitie napájacej batérie. Dvere jednoducho nereagovali na žiadne naše podnety, a to kľúčom ani tlačidlami vnútri, až do chvíle, kým sme opäť Sprinter nenaštartovali.

Ceny

Výbava s Speed Delivery Door je pomerne drahá, dosahuje cenu 4 469 eur bez dane, pričom samotný 7-metrový Sprinter s motorom 314 CDI stojí v základnej konfigurácii 30 522 eur bez DPH.

Nami testovaný model mal vo výbave ďalšie príplatkové položky, ktoré celkovú cenu zdvihli na 48 903 eur bez DPH, teda 58 683,60 eur vrátane DPH, avšak pre mnohé spoločnosti je stále plne akceptovateľná. Dôvodom sú nielen praktické vlastnosti vozidla a jeho širokospektrálne využitie, ale aj všeobecná spoľahlivosť a záruky od výrobcu a importéra.

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Magazín

Cesta k udržateľnosti so spoločnosťami Shell a Hyundai

Na cestu udržateľnosti sa vydáva čoraz viac vodičov. Aj keď jazdia autom, vyberajú si výrobky, ktoré čo najmenej zaťažujú životné prostredie a našu planétu. Dnešní spotrebitelia očakávajú, že známe značky budú ponúkať udržateľné alternatívy výrobkov a služieb. Preto spoločnosti Shell a Hyundai spojili svoje sily a prišli s radom mazív Shell Helix Ultra AH 0W, ktoré sú uhlíkovo neutrálne.