VIDEO: Väčšie auto nemusí byť vždy bezpečnejšie! Jeep Wrangler prepadol v nárazových testoch Euro NCAP.

Koncern FCA má na krku poriadny trapas!
Vydané Text: 
Kolega Erik vás už včera stihol informovať o nových nárazových testoch organizácie Euro NCAP, kde [najočakávanejšie SUV-čka tohto roka získali päťhviezdičkové hodnotenia.](https://autoviny.sk/novinky/118986/euroncap-otestovalo-styri-nove-suv-cka-crash-testy-ukazali-prave-to-co-sme-cakali) Išlo pritom o drahšie modely ako napríklad Hyundai Santa Fe, Audi Q3, BMW X5 alebo Jaguar I-Pace, pri ktorých sme ani nič iné neočakávali. Väčší problém s týmito testami majú skôr pravoverné offroady. **Automobilky sa pri ich vývoji v prvom rade zameriavajú na schopnosti v teréne a neberú veľký ohľad na asistenčné systémy či ochranu chodcov.** Aj preto získalo Suzuki Jimny v nedávnych nárazových testoch len tri hviezdičky. Veľmi podobné hodnotenie sme pritom očakávali aj pri väčšom modeli Jeep Wrangler, ktorý sa nám nedávno predstavil v úplne novej generácii. Zverejnené výsledky nás však doslova šokovali. Jeep Wrangler dostal z milosti len jedinú hviezdičku. **Vozidlo nepohorelo len v otázkach asistenčných systémov a ochrany chodcov, ale novinka v testoch nedokázala ochrániť ani samotnú posádku.** Pri čelnom náraze úplne zlyhala konštrukcia a došlo k vážnym deformáciám skeletu v oblastiach predného stĺpika a podlahy. Znepokojený bol po teste aj šéf organizácie Euro NCAP, Michiel van Ratingen: **„Je skutočne znepokojujúce, že v roku 2018 ide do predaja celkom nové auto, ktoré nedisponuje autonómnymi brzdami ani monitoringom jazdných prúdov.“** Jeep Wrangler však nebol jediný, kto si domov odnášal katastrofálne hodnotenie. Ešte horšie totiž dopadol Fiat Panda, ktorý je súčasťou rovnakého koncernu FCA. Panda zopakovala tragický výsledok modelu Punto z minulého roka a nezískala ani jedinú hviezdičku. **Podľa hodnotenia Euro NCAPu ide v podstate o rakvu na kolesách.** Znepokojujúce je na tom hlavne to, že ide o najpredávanejší model Fiatu v Európe a auto, ktoré často využívajú rodiny s deťmi.
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!
ODPORÚČANÉ


ZO SVETA

Nové 100 % clo na elektromobily z Číny bude realitou! A to je len začiatok

  • Americký automobilový priemysel a regulačné orgány sa obávajú, že ak sa čínske elektrické vozidlá dostanú do Spojených štátov, domáce značky im nebudú schopné konkurovať. Bidenova administratíva však údajne dospela k tomu, čo považuje za riešenie: Na čínske elektrické vozidlá zavedie plné 100-percentné dovozné clo.