Testy

Test Mini Cooper D: Dospelák

Mini absolvovalo technický aj optický facelift modelu. Ten optický sa sústredil na zvýraznenie britskej príslušnosti. Takže motívy britskej vlajky nájdete všade. Na zadných LED svetlách, na boku sedadiel, na palubnej doske, ak chcete budete ho mať aj na streche či na spätných zrkadlách. Možno by ste si k Mini mali vypýtať aj buldoga. Facelift však nevyriešil problém masívnej prednej časti, ktorá by sa dala aspoň opticky zmenšiť. Proporcie a dizajn sú však stále Mini.

Test Mini Cooper D: Dospelák (foto: Tomáš Kelement pre auto motor a šport č. 10/2018)

Nový model sa v interiéri identifikuje novým, podľa nášho názoru nevzhľadným voličom automatickej sedemstupňovej dvojspojkovej prevodovky, ktorá pod kapotu pribudla v rámci faceliftu. Ostatné zmeny sa obmedzili na pridanie ďalších motívov britských vlajok, ktoré sú po novom aj podsvietené náladovým osvetlením. Nechýbajú ani nádherné kolískové spínače, efektný štartovací gombík či veľký kruhový prvok, ktorý obsahuje štvorcový displej infotainmentu.

Test Mini Cooper D: Dospelák (foto: Tomáš Kelement pre auto motor a šport č. 10/2018)

Ten má síce aj tlačidlá a ovládať ho môžete aj kruhovým ovládačom iDrive, po novom je však dotykový, takže je možné, že sa s ním v nasledujúcej generácii rozlúčime a ostane už iba dotykové ovládanie. Zatiaľ je však Mini v prechodnom období. To, že Mini je určené mladým, dokazujú aj služby Mini Connected, prekvapením však je fakt, že Apple Carplay si musíte priplatiť. A to je dosť nepríjemná vec, napokon tento prvok vybavenia by sme pri Mini a jej základnej cene považovali za samozrejmosť.

Test Mini Cooper D: Dospelák (foto: Tomáš Kelement pre auto motor a šport č. 10/2018)

Jazda s Mini je opäť motokárovým zážitkom, hoci posledná generácia stratila trocha z ostrosti, ale získala na komfortne, čo je pozitívna správa najmä pre vodičov slovenských miest. Ku komfortu používania prispievajú aj adekvátne strihnuté predné sedadlá s nastaviteľnou dĺžkou sedáka a s dobrým bočným vedením, naopak, zadné sedadlá sú v podstate mimoriadne štýlovým odkladacím priestorom. Sú totiž určené pre deti. Podobne je na tom aj batožinový priestor. Je symbolický a jeho dvojité dno považujeme za milý, no málo využiteľný prvok.

Test Mini Cooper D: Dospelák (foto: Tomáš Kelement pre auto motor a šport č. 10/2018)

Pod kapotou úradoval trojvalcový 1,5-litrový naftový agregát s maximálnym výkonom 85 kW (116 k) a s maximálnym krútiacim momentom 270 Nm. Musíme pochváliť jeho priemernú spotrebu na úrovni 5,5 litra na 100 kilometrov a podobne aj nízku úroveň vibrácií. Suma sumárum, Mini Cooper D kombinuje štýl s nízkymi účtami za palivo. Respektíve najvyšší účet zaplatíte v predajni.

Prečítajte si aj:


Test MINI Cooper S All4 Countryman JWC: Mimomestský švihák

Martin Šebesta


Test MINI Countryman so strešným stanom: Luxusná stanovačka

ERIK STRÍŽ


Mini Cooper D - informačná tabuľka

Obchodné informácie
Cena 23 600 €/ 33 061 €
Značka Mini
Model Cooper
Model - Typ D
Model - rok výroby 2018
Rozmery a hmotnosti
Dĺžka 3 821 mm
Šírka 1 727 mm
Výška 1 414 mm
Rázvor 2 495 mm
Objem palivovej nádrže 44 l
Prevádzková hmotnosť 1 185 kg
Užitočné zaťaženie 465 kg
Objem batožinového priestoru (min.) 211 l
Objem batožinového priestoru (max.) 731 l
Motor a prevodovka
Počet valcov 3
Objem valcov cc 1 496m3
Najvyšší výkon 85 kW (116 k) k
Najvyšší výkon pri ot./min. 4 000
Najvyšší krútiaci moment 270 Nm
Najvyšší krútiaci moment pri ot./min. 1 750 – 2 250
Výkony a spotreba
Kombinovaná spotreba 3,9 L
Emise 103 CO2g/km
Maximálna rýchlosť 204
Zrýchlenie 0 – 100 km/hs 9,3

(str)

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Magazín

Cesta k udržateľnosti so spoločnosťami Shell a Hyundai

Na cestu udržateľnosti sa vydáva čoraz viac vodičov. Aj keď jazdia autom, vyberajú si výrobky, ktoré čo najmenej zaťažujú životné prostredie a našu planétu. Dnešní spotrebitelia očakávajú, že známe značky budú ponúkať udržateľné alternatívy výrobkov a služieb. Preto spoločnosti Shell a Hyundai spojili svoje sily a prišli s radom mazív Shell Helix Ultra AH 0W, ktoré sú uhlíkovo neutrálne.