Testy

Videotest BMW X3 xDrive 30d (MARTINZMARTINA)

Medzigeneračne X3 dospela, vyspela, stala sa ešte serióznejším hráčom medzi menšími SUV-čkami, ale veľké revolúcie by ste očakávať nemali. Stále ide o motoricky skvelé vozidlo s výborným komfortom, ktoré na pohľad nenapovedá o svojej nadštandardnej dynamike.

Nové BMW X3 vyzerá nepochybne estetickejšie a sofistikovanejšie ako predchodca, hoci zmien na prvý pohľad tak veľa nie je. V priebehu rokov si X3 osvojilo priam oku lahodiace svetlomety a siluetu, ktorá je iba s ťažkosťami zameniteľná s konkurenčnými vozidlami. Dnes X3 predstavuje akýsi ideál vo svete prémiových menších SUV-čiek, pričom je viditeľne menšie ako model X5 (X4 nepovažujme za tradičné SUV), ale výrazne rozmernejšie ako X1 a najnovšie X2.

Prvá jazda na BMW X3 30d xDrive M (2018) (foto: Erik Stríž)

V teréne BMW X3 s pohonom xDrive preukazuje dobré schopnosti, pričom na jeho limity v bežných podmienkach dosiahnete iba ťažko. Museli by ste sa zaboriť do tekutého piesku alebo posadiť brucho na zem, aby xDrive sklamalo a nesplnilo svoju funkciu. Toto SUV si budú kupovať ľudia, ktorí jazdia na chaty a príležitostne sa im do cesty postaví výrazný reliéf lesnej cestičky.

Prvá jazda na BMW X3 30d xDrive M (2018) (foto: Erik Stríž)

Na dobrej vozovke je X3 pohodlné, jeho výška síce stanovuje limity ešte skôr ako pri sedanoch a vôbec športových autách, dosahovať ich však bude úlohou pre skúseného vodiča bez strachu z rezania zákrut vo vysokej rýchlosti. Nemožno nepochváliť pružnosť motora, jeho rýchle reakcie na podnety od vodiča a skvelé brzdy. Aj keď sa X radí medzi SUV-čka, typické nakláňanie nie je tak výrazné, auto drží stopu takmer dokonale a spolujazdec môže ľahko nadobudnúť dojem, že sedí v širokej limuzíne.

Prvá jazda na BMW X3 30d xDrive M (2018) (foto: Erik Stríž)

Podvozok je v štandardnom jazdnom režime naladený takmer dokonale, predstavuje optimálne vyváženie komfortu s dynamikou a počas jazdy vysokou rýchlosťou nehúpe, nemáte pocit plávania na vode, na druhej strane tvrdosť nie je tak značná, aby sa v interiéri prejavovali nedokonalosti vozovky.

Nové BMW X3 je pôsobivý automobil, ktorý nemožno len tak ľahko skritizovať. Naše dojmy z dizajnu, interiéru, komfortu a jazdných vlastností sú vskutku pozitívne, viac o mníchovskom SUV nájdete v plnohodnotnom videoteste od Martina z Martina nižšie:

2018 BMW X3 xDrive30d | TEST (MARTINZMARTINA)

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

OSRAM: Aké vlastnosti by mal mať ideálny kompresor?
Magazín

Aké vlastnosti by mal mať ideálny kompresor?

Správny tlak v pneumatikách je nielen zárukou bezpečnosti, ale aj predlžuje životnosť pneumatík a ovplyvňuje spotrebu paliva. Hoci niektorí vodiči stále hustia pneumatiky ručne alebo pomocou nožnej pumpy, je oveľa pohodlnejšie používať elektrický kompresor.