Magazín

Ceny jazdených áut začali klesať! Kedy je najlepší čas na kúpu jazdeného vozidla?

Test jazdenky Škoda Rapid
Prvým problémom auta, krákto po jeho zakúpení, bola popraskaná povrchová úprava vnútornej časti predných svetlometov. Tento problém bol odstránený v rámci záruky a už sa viac neopakoval.

Slovenský sekundárny automobilový trh zaznamenal v júli tohto roka významnejší pokles cien niektorých ojazdených automobilov. Oproti mesiacu jún 2022 síce mediánová cena ojazdených automobilov neklesla a drží sa stále na 7 500 eurách, no aj napriek tomu šla cena pri viacerých modeloch dole. Strednú hodnotu ceny v uplynulom mesiaci ovplyvnili aj výrazné zľavy slovenských autobazárov. Vyplýva to z analýzy trhu, ktorú pravidelne vykonáva spoločnosť AURES Holdings.

„Naše predikcie cenovej stagnácie a prípadného poklesu cien ojazdených áut sa potvrdili. Na celkové hodnotenie je síce ešte skoro, pretože až so začiatkom druhej tohtoročnej hlavnej sezóny v septembri uvidíme, či išlo iba o výkyv spojený s letom a dovolenkami, alebo nastupujúci trend. Každopádne, klesajúce ceny modelov ojazdených vozidiel rozhodne prospejú. Domácnosti sú už tak silne zaťažené napríklad rastom nákladov na energie, palivá alebo potraviny a pokles cien vozidiel im uľahčí rozhodovanie, či svoj vozový park obmení,“ hovorí Karolína Topolová, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva AURES Holdings.

Test jazdenky Škoda Rapid

Medzi TOP 10 modelmi na slovenskom trhu výrazne zlacnela napríklad Škoda Superb, kde medián ceny oproti minulému mesiacu klesol o 200 eur na 15 500 eur, taktiež o 200 eur klesla cena obľúbeného modelu Volkswagen Passat na momentálnych 7 800 eur a ďalšiu výraznú zľavu pocítil model BMW 3, kde mediánová cena bola v júni minulého roku na hodnote 6 200 eur a v tomto mesiaci klesla o 190 eur na aktuálnych 6 010 eur.

Pri najžiadanejších škodovkách cena zostala viac-menej rovnaká. Najčastejšie ponúkaným modelom ojazdeného vozidla na slovenskom trhu bola v júli Škoda Octavia s 3 400 ponúkanými kusmi zo všetkých generácií. Nasledovala Škoda Fabia (1 828 áut), tretie miesto obsadil Volkswagen Golf (1 784 áut). V prvej päťke sa umiestnili ešte Volkswagen Passat (1 681) a Škoda Superb (1 181). Stredná hodnota staroby v júli stúpla oproti júnovým 10,6 roka na súčasných 10,7 roka.

Test jazdenky Škoda Rapid

Tachometer ponúkaných áut najčastejšie ukazoval aj medzimesačne vyššiu hodnotu, a to 170 000 km. Slovenský vozový park tak v poslednej dobe začal opäť starnúť a na trhu ponúkané vozidlá majú viac najazdené, než mávali v posledných rokoch. V ponuke bolo v júli 185 vozidiel s hybridným pohonom, čo je o niečo menej ako pred mesiacom a 78 čistých elektromobilov, medzimesačne o 18 menej.

S KÚPOU POČKAJTE DO ZIMY

Mohlo by sa zdať, že kupovať jazdené auto v zimnom období nie je tým správnym krokom, keďže najmä v horských oblastiach bývajú na cestách záveje, aj v nížinách je častá poľadovica, motor i ďalšie komponenty auta pracujú pod väčším tlakom, vozidlo je skrátka vystavené veľkej záťaži. Opak je ale pravdou, pretože takéto nepriaznivé podmienky pre jazdu oveľa viac preveria prípadné vady na kupovanom ojazdenom aute. To sa teda dá lepšie otestovať práve v zimnom období.

Dlhodobý test: Škoda Superb 1.8 TSI: Podvozok a motor – spoľahlivý tandem

POZOR NA ELEKTRONIKU

Zrejme najväčšiu pozornosť by však mal človek venovať motoru. Staršie motory postupom času predovšetkým horšie „žhavia“ a práve v zimnom období je možné túto vadu ľahšie odhaliť. Vlastne už pri pokuse automobil naštartovať môže byť tento problém evidentný. Niektoré súčiastky je potom nutné vymeniť. Rovnako je dobré overiť funkčnosť štartéra a akumulátora, ktoré sú pochopiteľne základným predpokladom na to, aby bolo možné auto uviesť do prevádzky. Skryté problémy môže mať aj elektronika, ktorú práve akumulátor vozidla napája. Stále viac vozidiel v dnešnej dobe disponuje širokou paletou elektroniky, preto je dobré si skontrolovať aj funkčnosť sťahovania okien, klimatizácie, stieračov, centrálneho zamykania či elektrického otvárania batožinového priestoru a mnoho ďalších prvkov výbavy.

Najlepšie jazdenky do 3000 €. Nechýba sen každého Slováka alebo prémiovka od BMW
BMW Série 3
Zdroj: Net Car Show

JEDNODUCHŠIE ODHALENIE CHÝB

Pokiaľ si chcete vozidlo prezrieť naozaj starostlivo, odborníci radia zamerať sa nielen na jeho podstatné komponenty, ale aj na ďalšie detaily, ktoré môžu všeličo odhaliť. Do celkového zoznamu patrí napríklad hladké otváranie všetkých dverí a kapoty, praskliny skiel, podozrivý zápach, stav tesnenia dverí, či trebárs aj funkčnosť prípadného pohonu 4x4. „Ak si automobil kupujete na ulici, budete mať kontrolu vozidla značne zníženú. Veľké autocentrá vám umožnia automobil prezrieť si na zdviháku aj s vlastným mechanikom a ponúknu vám dostatočne dlhú testovaciu jazdu, kedy najlepšie overíte vlastnosti vozidla v prevádzke,“ dopĺňa Karolína Topolová. Zimná prehliadka teda môže v rámci kontroly vozidla zákazníkovi výber automobilu nielen uľahčiť, ale aj mu ušetriť potenciálne starosti a finančné náklady spojené s opravami v budúcnosti.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!