Magazín

Starostlivosť o pneumatiky: Ako predĺžiť ich životnosť?

Zdroj: M_Pixel_Studio / Shutterstock.com

Odporúčaný tlak v pneumatikách

Nízky tlak čo i len v jednej pneumatike môže ohroziť bezpečnosť jazdy. Dochádza k vyššiemu treniu, čo úzko súvisí s rýchlym opotrebovaním, nehovoriac o vyššej spotrebe paliva. Pri šoférovaní sa podhustenie pneumatík dá zistiť tak, že pri zmene smeru auto mierne pláva, keďže styčná plocha medzi kolesami a cestou je znížená.

Prehustenie je tiež veľmi nebezpečná záležitosť. Kontrola nad vozidlom je zhoršená a rovnako ako pri podhustení sa zvýši riziko defektu. Aký tlak by teda mali mať pneumatiky? Túto informáciu nájdete na vnútornej strane dverí vodiča. Niektoré vozidla majú túto informáciu aj na vnútornej strane viečka palivovej nádrže.

Vybudujte si správne návyky pri jazde

K opotrebovaniu a poškodeniu pneumatík môže dôjsť aj pri pravidelnom opakovaní nezodpovedných úkonov, ktoré znižujú ich životnosť. Nejde o to, aby ste eliminovali všetky pôžitky z jazdy, ale aby váš spôsob šoférovania neškodil vozidlu a vo výsledku zachoval kvalitné pneumatiky.

Ktoré jazdné návyky by ste mali dodržiavať?

  • Pokiaľ to situácia dovoľuje, obmedzte prudké brzdenie
  • Jazdite plynulo a dôsledne
  • Pri jazde z kopca nebrzdite na neutráli – zaraďte vhodnú rýchlosť a nechajte sa plynulo zviezť
  • V kolóne sa vyhýbajte príliš častému zastavovaniu a rozbiehaniu – radšej si nechajte dlhšiu trasu na rozbeh

Zmena počasia: nepodceňujte výmenu pneumatík

Pre osobné autá na Slovensku platí povinnosť obutia zimných pneumatík, ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, nákladné vozidlá a autobusy majú takúto povinnosť aj v čase od 15. novembra do 31. marca. Nejde len o zákon, ale hlavne o bezpečnosť, ktorú by mal zabezpečiť každý vodič. Zimné pneumatiky majú ideálnu priľnavosť pri nižších teplotách, hlbší dezén a dostatočné množstvo záberových lamiel. Jednoducho povedané – sú lepšie prispôsobené na zimné podmienky.

Letné pneumatiky sú navrhnuté tak, aby si pri jazde vedeli poradiť s mokrým aj suchým asfaltom. Ich stavba zaručí čo možno najlepšiu ovládateľnosť a trakciu počas teplejších mesiacov v roku. Ak nechcete v mysli udržiavať rôzne dátumy spojené s výmenou pneumatík, vždy je tu možnosť celoročnej verzie – univerzálne pneumatiky sa dajú používať počas celého roka.