Magazín

Hyundai pomáha čistiť moria aj pláže! Pre zozbieraný odpad má špeciálne využitie

Od začiatku svojho partnerstva v apríli 2021 spoločnosti Hyundai Motor a Healthy Seas doteraz uskutočnili už jedenásť spoločných aktivít v siedmich európskych krajinách. Spoluprácu obe strany začali s jasným cieľom, ktorým je záväzok rozvíjať udržateľnú spoločnosť bojom proti znečisteniu morí a oceánov, pestovaním podmorských ekosystémov a riadením obehového hospodárstva.

Aktivity partnerstva siahajú od činností zameraných na zber odpadu - ako je čistenie pláží a potápačské akcie na výlov opustených rybárskych sietí - až po vzdelávacie programy pre deti a miestne komunity o dôležitosti udržiavania čistoty svetových oceánov.

„Zaviazali sme sa realizovať našu víziu Progress for Humanity (Pokrok pre ľudstvo) prostredníctvom všetkých našich aktivít. Nestačí, že sme lídrom v oblasti čistých a budúcich riešení mobility, ale prijímame aj opatrenia na ochranu podmorského sveta,“ hovorí Michael Cole, prezident a generálny riaditeľ Hyundai Motor Europe. „Je mimoriadne, čo sa nám doteraz podarilo dosiahnuť vďaka partnerstvu so spoločnosťou Healthy Seas. V budúcom roku sa tešíme na rozšírenie spolupráce s pobrežnými komunitami, deťmi a našimi zamestnancami.

V rámci partnerstva Hyundai podporuje spoločnosť Healthy Seas v ich potápačských aktivitách pri výlove a odstraňovaní tzv. sietí duchov. Partnerstvo doteraz podporovalo ponory na čistenie mora v okolí Ijmuidenu v Holandsku, talianskej Lampedusy, Newcastlu vo Veľkej Británii, nemeckého Norderney a Tossa del Mar v Španielsku. V rámci všetkých čistiacich činností pomáhalo 72 dobrovoľných potápačov vyloviť siete duchov a iný odpad z európskych vôd.

Čistenie vôd (Hyundai)

Či už pri skúmaní vrakov lodí, útesov alebo pláží, spoločnosť Healthy Seas vyzbierala viac ako 78 ton odpadu, vrátane pascí na kraby a homáre, olova a iného morského odpadu.

„Veľmi si vážime naše partnerstvo so spoločnosťou Hyundai, pretože nám umožňuje realizovať projekty, ktoré majú pozitívny vplyv na životné prostredie v takom rozsahu, aký sme si nikdy nedokázali predstaviť,“ hovorí Veronika Mikos, riaditeľka Healthy Seas. "Bolo pre nás potešením spolupracovať s Hyundai a tešíme sa, že v nasledujúcom roku spoločne dosiahneme ešte viac."

Od odpadu k udržateľným produktom

Premieňajúc odpad na nový zdroj, zakladajúci partner spoločnosti Healthy Seas, Aquafil, regeneruje nylonové časti sietí spolu s iným nylonovým odpadom na nylon ECONYL®. Táto recyklovaná nylonová priadza sa používa na výrobu udržateľných produktov, ako sú plavky a koberce.

Od uvedenia plne elektrického crossoveru IONIQ 5 na trh začiatkom tohto roka dáva Hyundai európskym zákazníkom možnosť vybaviť svoj IONIQ 5 trvalo udržateľnými podlahovými rohožami vyrobenými práve z vlákna ECONYL®.