Magazín

Koľko krádeží áut sa darí polícii objasniť? Štatistika 2021

Screenshot z videa zachytávajúceho krádež vozidla Mercedes-Benz C63 AMG za 30 sekúnd
Screenshot z videa zachytávajúceho krádež vozidla Mercedes-Benz C63 AMG za 30 sekúnd

Kradne sa čoraz menej motorových vozidiel

Zo štatistík, ktoré zverejnilo Ministerstvo vnútra SR za obdobie tohto roka od 1.1.2021 do 31.8.2021, vyplýva, že na Slovensku bolo počas tohto roka spáchaných celkovo 11 002 trestných činov zaradených pod takzvanú majetkovú kriminalitu. 5 059 z týchto prípadov bolo počas minulého roka objasnených, čo znamená, že úspešnosť odhaľovania dosiahla 46 percent.

Súčasťou majetkovej kriminality sú aj krádeže motorových vozidiel (automobilov, motocyklov a iných motorových vozidiel), ktorých bolo počas roka 2021 zatiaľ zistených dovedna 569 prípadov, z ktorých polícia objasnila až 53 percent - to znamená 302 prípadov. Celková spôsobená škoda z tohto druhu trestnej činnosti pritom dosiahla takmer tri milióny eur.

Sú to čísla, ktoré sú značne nižšie ako v predchádzajúcich rokoch. Za rovnaké obdobie minulého roka (2020) bolo ukradnutých 726 motorových vozidiel a z toho 48 percent prípadov bolo políciou objasnených.

Pred desiatimi rokmi (2011) sa za rovnaké obdobie na Slovensku ukradlo 1 810 motorových vozidiel a objasnených bolo iba 19 percent všetkých zistených prípadov, pričom v 90. rokoch sa ročne u nás ukradlo aj 8 000 motorových vozidiel.

Môžeme preto zhodnotiť, že na Slovensku krádeží áut a motocyklov ubúda, čo je dobrá správa. Nepochybne za to môže postupná modernizácia vozového parku, ako aj vyššie bezpečnostné opatrenia automobilov a verejných a súkromných priestorov. Je otázne, či mala na počet a úspešnosť krádeží vplyv pandémia ochorenia COVID-19.

Prečítajte si aj:


Katalyzátor vyrežú z auta aj priamo pred domom. Ich výkup a predaj je dobrý biznis

ERIK STRÍŽ


Kde sa kradne najviac?

Tento rok sa zlodejom motorových vozidiel najviac darí v Bratislavskom kraji, od januára do konca augusta v ňom bolo zistených celkovo 133 krádeží motorových vozidiel, z toho 25 percent prípadov polícia objasnila (zatiaľ).

Na druhom mieste sa tento rok (zatiaľ) umiestňuje Žilinský kraj so 114 prípadmi a až 73-percentnou objasnenosťou. Tretia pozícia patrí Nitrianskemu kraju so 78 prípadmi odcudzenia motorového vozidla a 54 percentami objasnení.

Krádeže vecí z áut

Samostatnou štatistikou sú krádeže vecí a súčastiok z automobilov, ktorých bolo na Slovensku počas tohto roka zistených 975, tu je úspešnosť objasňovania iba 15-percentná. Suverénne vedie Bratislavský kraj so 411 prípadmi (9% objasnenosť) nasledovaný Košickým (173 prípadov, 19% objasnenosť) a Žilinským (88 prípadov, 9% objasnenosť) krajom.

Krádeží vecí z áut, zamknutých či otvorených, je teda podstatne viac ako prípadov odcudzenia celých motorových vozidiel. Je to prirodzené, pretože ukradnúť telefón, peňaženku či iné cenné predmety je ľahšie a horšie vystopovateľné, než krádež celého vozidla.

Prečítajte si aj:


Video: Krádež 13 áut za 6 minút. Za všetko môže bezkľúčový vstup

Redakcia (s)


Chcete nové auto, ktoré zlodeji neukradnú? VW Golf 8 exceloval v testoch bezpečnosti ADAC!

Redakcia (s)


Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk