Magazín

Diaľnice v Severnej Kórei: opustené, zbytočné, s hrajúcimi sa deťmi

Na Severnú Kóreu sa pozeráme ako na kuriozitu, pri ktorej sme radi, že časy socializmu a komunizmu u nás skončili a sme slobodní. Občas to vyzerá tak, že celá Severná Kórea je iba obrovský sociálny experiment niektorej z mocností, ktorý udržiava ľudí v chudobe, hlade, bolesti a absolútnej neslobode, aby zvyšku svet, najmä Severnej Amerike a Európe poukázal, v akom blahobyte si žije.

Fotograf Eric Lafforgue nafotil sériu 30 fotografií počas svojej cesty po Kórejskej ľudovodemokratickej republike a ako niekoľkí pred ním poukázal na žalostný stav tejto obrovskej kontroverznej krajiny.

Kórejská ľudovodemokratická republika má rozlohu 120 540 km², vyše 25 miliónov obyvateľov, na jeden štvorcový kilometer údajne pripadá až takmer 200 ľudí. V normálnom svete by to znamenalo, že severokórejské cesty budú permanentne preplnené, avšak realita je presne opačná.

Cesty sú prázdne, hlavné ťahy prevažne v primeranom technickom stave, po cestách miestami pobehujú deti a sedliaci, ktorí buď čakajú hodiny na auto, ktoré by ich zviezlo, prípadne predávajú zeleninu, ktorú vypestovali na svojich poliach.

Sú to pohľady, ktoré občas vyzerajú skôr komicky ako nešťastne, ale sú v nich skryté ťažké ľudské osudy a celý ten brutálny, autoritársky a na rodinkárstve založený politický systém, ktorý je neustálou hrozbou nielen pre obyvateľstvo, ale aj pre jeho samotných predstaviteľov.

Cesty a diaľnice v Severnej Kórei (zdroj: Eric Lafforgue)
Cesty a diaľnice v Severnej Kórei (zdroj: Eric Lafforgue)

Vedeli ste, že Kórejčania svoju krajinu nazývajú „Čoson“? Tento názov sa odvodzuje od 500 rokov trvajúceho kráľovstva „Čoson“ (1392 – 1897).

Prečítajte si aj:


Mercedesy pre Kim Čong-una sa pašujú úžasne komplikovaným spôsobom. Čítajte podrobnosti

Redakcia (m)