Magazín

Kontroverzné európske nariadenie rozdeľuje slovenských vodičov! Policajti budú pri kontrole odoberať odtlačky prstov.

Zvýšenie bezpečnosti alebo len ďalšie zasahovanie do súkromia občanov? Zákon vytvorený na základe najnovšieho európskeho nariadenia onedlho poputuje do parlamentu. Po medializovaní sa však stretol s veľkou vlnou odporu. Kontroverznou časťou navrhovanej zmeny je nová právomoc policajtov, ktorá im umožní odoberať vodičom na mieste odtlačky prstov. A to aj bez toho, aby boli obvinení alebo z niečoho podozriví. Vodič sa tak pri bežnej cestnej kontrole bude musieť podrobiť a odovzdať odtlačky prstov na požiadanie.

"Kompetencia by mala umožniť policajtom snímať odtlačky pre automatizované vyhľadávanie a porovnávanie v informačných systémoch polície, predovšetkým v Schengenskom informačnom systéme," reagovalo ministerstvo vnútra s tým, že pri tvorbe návrhu vychádzalo z nariadení Európskej únie, ktoré hovoria o prepájaní rôznych databáz a čerpaní z nich.

Túto novinku už na rokovaní schválila vláda, teraz zostáva už len odobrenie v parlamente. Kontroverzná legislatíva by tak mohla platiť už od decembra.