Magazín

Kontroverzné európske nariadenie rozdeľuje slovenských vodičov! Policajti budú pri kontrole odoberať odtlačky prstov.

Policajný zbor Slovenskej republiky (zdroj: minv.sk)
Polícia Slovenskej republiky (zdroj: minv.sk)

Zvýšenie bezpečnosti alebo len ďalšie zasahovanie do súkromia občanov? Zákon vytvorený na základe najnovšieho európskeho nariadenia onedlho poputuje do parlamentu. Po medializovaní sa však stretol s veľkou vlnou odporu. Kontroverznou časťou navrhovanej zmeny je nová právomoc policajtov, ktorá im umožní odoberať vodičom na mieste odtlačky prstov. A to aj bez toho, aby boli obvinení alebo z niečoho podozriví. Vodič sa tak pri bežnej cestnej kontrole bude musieť podrobiť a odovzdať odtlačky prstov na požiadanie.

"Kompetencia by mala umožniť policajtom snímať odtlačky pre automatizované vyhľadávanie a porovnávanie v informačných systémoch polície, predovšetkým v Schengenskom informačnom systéme," reagovalo ministerstvo vnútra s tým, že pri tvorbe návrhu vychádzalo z nariadení Európskej únie, ktoré hovoria o prepájaní rôznych databáz a čerpaní z nich.

Túto novinku už na rokovaní schválila vláda, teraz zostáva už len odobrenie v parlamente. Kontroverzná legislatíva by tak mohla platiť už od decembra.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!