Magazín

Boli sme na exkluzívnej premiére Rýchlo a zbesilo: Hobbs a Shaw. Je najmä o CGI, humore a akcii, ale aj vážnej téme

30. júla 2019 sa v bratislavskom nákupnom centre Eurovea odohrala slovenská premiéra filmu Rýchlo a zbesilo: Hobbs a Shaw. Pozvaní hostia mohli okrem rozhovorov na exkluzívnej recepcii absolvovať aj prehliadku športových automobilov, ktoré sa stali neprehliadnuteľnou miestnou atrakciou pre stovky ľudí.

Premiéra Rýchlo a zbesilo: Hobbs a Shaw na Slovensku (foto: CinemArt a Unitedlife.sk)

Audi R8, Chevrolet Camaro, Ford Mustang, BMW Z4, Nissan Skyline GT-R, McLaren 570S Spider, Mercedes-AMG GT, Maserati Granturismo, ale aj Renault Megane R.S. Tieto a mnohé ďalšie športové autá pútali pozornosť každého návštevníka nákupného centra Eurovea. Všetky mali spoločnú nálepku na dverách, ktorými sa hlásil k premiére filmu Rýchlo a zbesilo: Hobbs a Shaw, na premiéru ich zabezpečila slovenská drifterka Nina Zagozdzon.

Pre niekoho by mohlo byť paradoxné, že popri všetkých tých superluxusných a supervýkonných autách sa ľudia veľmi často pristavovali pri civilnejšom hothatchi Renault Megane R.S., ktorý na premiéru dopravila autopožičovňa AVIS; tá je zároveň sponzorom filmu na Slovensku. Jedná sa totiž o auto, ktoré je dostupné verejnosti oveľa viac ako napríklad Camaro či famózny Mercedes-AMG GT.

Za pozvanie na premiéru ďakujeme spoločnosti CinemArt!

Autá však boli iba jednou stránkou premiéry. Druhou „stránkou“, ktorá prilákala pozornosť všetkých okoloidúcich, bola recepcia pred premiérou, ktorej sa zúčastnili významné osobnosti slovenského spoločenského života, vrátane hviezd slovenského internetu. Premiéru filmu si tak užili aj rapperka Aless Capparelli, youtuber Matej Zrebný, Silvia Šuvadová, rapper Majself, Gabika Drobová, herec Oliver Oswald, Karin Haydu a mnoho ďalších.

 

Film je plejáda hlášok a akcie

Hobbs a Shaw je svojské pokračovanie ságy Rýchlo a zbesilo. Na predchádzajúce časti síce nadväzuje, ale aby ste dej filmu pochopili, nemusíte ich vidieť. Jedná sa teda o celkom samostatný príbeh, kontinuita je ale zachovaná minimálne v podobe architekta celej série Chrisa Morgana, ktorý napísal scenár. O réžiu scén s prívlastkom nezabudnuteľné, sa postaral režisér David Leitch, režisér pokračovania Deadpoola a prvého Johna Wicka.

Ideálny recept na kasový trhák je použiť dobre známu filmovú sériu plnú áut a akcie, ponúknuť divákom herecké výkony Dwayna Johnsona, Jasona Stathama a Idrisa Elbu a ukázať aj pekné ženy (Vanessa Kirby, Eiza González). Toto všetko sa tvorcom podarilo skĺbiť do akčnej komédie, v ktorej padajú vynikajúce hlášky a akcia nadobúda priam šialené rozmery. Slová rýchlo a zbesilo sú v tomto prípade celkom na mieste. Veď zadržať bojový vrtuľník vytuningovanými autami pomocou reťaze je už riadny úlet – a v snímke mu venovali priam neuveriteľne veľa pozornosti.

Rozsiahlosť a kvalita CGI sú vzhľadom na prechádzajúce filmy Rýchlo a zbesilo na nevídanej úrovni.

Dej filmu sa odohráva nielen vo Veľkej Británii, ale aj v Rusku a na Samoe, čo mu dodáva na vizuálnej pestrosti a jednoznačne rozdeľuje príbeh na etapy. Zmeny prostredí majú zásadný vplyv na celkový dojem z filmu, ktorý vďaka nim nadobúda veľkoleposť.

Tvorcovia pripravili príbeh, v ktorom sa kladie dôraz na rodinu, kontrasty medzi kooperáciou a individualitou, kladie otázky o správnosti a nesprávnosti ideí o spoločnosti a budúcnosti sveta. Ak vám nie sú cudzie pojmy ako súlad ľudí s umelou inteligenciou, riadená evolúcia či morálne a eticky komplikované témy, Hobbs a Shaw sa vám bude páčiť.

Pod obalom vtipných dialógov, prekvapivých zvratov a priam brutálnej akcie sa skrýva pomerne hlboký ideový zápas, v ktorom ide obom stranám o dobro celého ľudstva, hoci s celkom odlišným pohľadom na vec. Ale s rovnakými metódami, v ktorých je násilie neodmysliteľnou súčasťou dosahovania vlastnej pravdy.

Dá sa povedať, že napriek povrchnému obalu je film vztýčeným ukazovákom upozorňujúcim na závažné problémy takzvaného „prvého sveta“. Priamo poukazuje na silný vplyv médií, na problematickú stránku všadeprítomných smart-riešení a nevyhýba sa ani ideovým sporom týkajúcim sa bioinžinierstva a riadenej evolúcie.

Nezabudnite, že film má aj potitulkovú scénu, ktorú by ste zaručene nemali prehliadnuť!

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk