Magazín

Parkujete pri prírodných kúpaliskách? Polícia vydala upozornenie, dajte si pozor na tieto pravidlá

Parkovanie na otvorenom poli môže byť mimoriadne nebezpečné. Prípady masového vznietenia automobilov na Slovensku nie sú výnimočné. Foto: MV SR, HaZZ
Parkovanie na otvorenom poli môže byť mimoriadne nebezpečné. Prípady masového vznietenia automobilov na Slovensku nie sú výnimočné. Foto: MV SR, HaZZ

Horúčavy nás v lete doslova lákajú k prírodným kúpaliskám, ktoré nás aspoň na chvíľu schladia. Pozor však na to, kde zaparkujete svoje auto. Inak sa môže stať, že dôjde k požiaru.

V letných mesiacoch hlásia hasiči nárast výjazdov v súvislosti s požiarmi automobilov. Ponúkajú preto zopár opatrení, ktoré by ste pri parkovaní vášho auta pri prírodných kúpaliskách a na otvorených priestranstvách mali dodržiavať.

  • Parkovať vozidlá na miestach, ktoré sú na to určené - najmä na nehorľavých povrchoch (asfalt, betón, štrk, kameň atď.),
  • neparkovať vozidlá na priestranstvách po zbere obilnín,
  • neparkovať vozidlá na horľavom povrchu (strnisko, suchá tráva, seno atď.),
  • neparkovať vozidlá na priestranstvách, kde hrozí priamy kontakt vysokého strniska s rozhorúčeným podvozkom,
  • neskladovať v batožinovom priestore vozidla náklad, ktorý by mohol zvýšiť riziko explózie alebo podporiť horenie (tlakové fľaše, farby, strelivo atď.),
  • po vypuknutí požiaru vozidla vzdialiť sa do bezpečnej vzdialenosti od vozidla a okamžite kontaktovať hasičov na linku tiesňového volania 150 alebo 112.

Prečítajte si aj:


Viete správne pripútať dieťa v autosedačke? Nerobte nasledovné časté chyby rodičov!

Redakcia


V prípade extrémnych horúčav, keď auto stojí niekoľko hodín na priamom slnku na suchej tráve, je riziko požiaru také veľké, že stačí malý ohorok z cigarety, ktorý môže doletieť na suchú trávu z okoloidúceho auta a v priebehu pár sekúnd začne horieť celé “parkovisko”.

Platí, že bezpečnosť by mala byť vždy na prvom mieste. Preto radšej zaparkujte svoje auto ďalej od cieľa vašej cesty, ale na bezpečnom mieste.

Prečítajte si aj:


Prevážanie psa v aute počas horúčav má svoje pravidlá, venujte im pozornosť

Redakcia


Má robotník v reflexnej veste právo zastaviť vaše auto? A komu musíte zastaviť určite, ak vás k tomu vyzýva?

ERIK STRÍŽ


Rozdiel medzi týmito značkami je obrovský, väčšina motoristov ho pritom nepozná!

ERIK STRÍŽ


Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Indian Scout Rogue (auto motor a šport č. 6/2022, foto: Juraj Hrivnák)
MOTO

Zlý chlapec. Test Indian Scout Rogue

Pohľad do slovníka hovorí, že rogue má v slovenčine viacero významov, no ani jeden nie je veľmi pozitívny. Azda najjemnejšie by sa to dalo preložiť ako nezbedník. To by sedelo na človeka. No ako je to v prípade, pokiaľ takto označíte motocykel?