Magazín

Poisťovne vás monitorujú počas jazdy cez mobilný telefón! Aký na to majú dôvod?

Znepokojujúce množstvo vodičov používa počas jazdy autom mobilné telefóny, cez ktoré nielen vykonávajú hovory, ale zároveň posielajú textové správy či tweety. Po novom si ale budete musieť dávať väčší pozor na to, čo s vašim telefónom v aute robíte. Stále viac zahraničných poisťovní začína monitorovať aktivitu svojich klientov na mobilnom telefóne a je len otázkou času, kedy sa podobná služba dostane aj na Slovensko. Hlavným zámerom projektu je zistiť, či smartfón využívate aj počas šoférovania.

Každá piata americká poisťovňa v Spojených štátoch začína ponúkať zľavy z poistného v prípade, že im zákazníci umožnia prístup k mobilnému telefónu za účelom merania aktivity na telefóne počas šoférovania. Spoločnosti argumentujú tým, že chcú takýmto spôsobom odmeniť zodpovedných vodičov a zároveň motivovať ostatných k tomu, aby za volantom prestali používať mobilné telefóny.

V budúcnosti sa však táto karta s najväčšou pravdepodobnosťou obráti a na miesto výhodnejších cien poistného pre slušných vodičov budú poisťovne postihovať klientov za používanie mobilného telefónu. Podľa štatistík spôsobuje takéto rozptýlenie za volantom až o 20 % viac nehôd než prekročenie rýchlosti. V budúcnosti tak budú môcť byť používatelia mobilných zariadení nielen cenovo znevýhodnený, ale v prípade nehody môžu vďaka štatistikám z monitorovania aktivity na telefóne stratiť nárok na vyplatenie poistného.