Magazín

Autonómne autá sú rasistické, tmavších ľudí by v nebezpečenstve zrazili skôr! Ako je to možné?

Pred niekoľkými mesiacmi vyšlo na povrch, že niektoré systémy rozpoznávania tváre v mobilných telefónoch nedokážu presne identifikovať ľudí s tmavšou pokožkou. Podobný problém teraz riešia aj vývojári autonómnych systémov pre vozidlá budúcnosti.

Samočinne jazdiacim automobilom totiž pomáhajú veľmi podobné systémy s navigáciou po cestách, pričom zároveň monitorujú okolité prostredie vrátene dopravného značenia či chodcov. Najnovšia štúdia zverejnená serverom arXiv rozoberá výsledky získané technologickým inštitútom v Gruzínsku, ktorého výskumníci zisťovali funkčnosť jednotlivých systémov umelej inteligencie v rôznych oblastiach, témou bola aj spoľahlivosť systémov pri identifikácii chodcov. Testované objekty boli rozdelené do dvoch skupín podľa získaného skóre vo Fitzpatrickovej stupnici, ktorá sa používa pri klasifikácii farby ľudskej pokožky.

Na základe hĺbkových testov prišli výskumníci z technologického inštitútu k prekvapivým záverom. Pri tmavších osobách vykazovali autonómne systémy rozpoznávania chodcov nižšiu spoľahlivosť ako pri ľuďoch so svetlejšou pokožkou. Podobné výsledky pritom vykazovalo aj testovanie v rôznych podmienkach, ako napríklad pri zhoršenej viditeľnosti či v noci. Na základe hĺbkových meraní tak vieme napísať, že u ľudí s tmavšou pokožkou sa zvyšuje riziko stretu s autonómnym vozidlom o viac ako 5 percent.

Peter Orosz
Ak čítate tento text, tak som vás buď veľmi dobre rozosmial, alebo poriadne naštval. To ma teší, pretože automobily sú aj o subjektívnych pocitoch a emóciách, ktoré sa nebojím prezentovať. Bezduché parafrázy tlačových správ budete musieť hľadať niekde inde.
Okrem znižovania amortizačnej hodnoty mojej klávesnice písaním článkov, venujem svoju pozornosť aj amatérskemu filmu a cestovaniu.