Magazín

Autonómne autá sú rasistické, tmavších ľudí by v nebezpečenstve zrazili skôr! Ako je to možné?

autonomne auto, asistenčné systémy,

Pred niekoľkými mesiacmi vyšlo na povrch, že niektoré systémy rozpoznávania tváre v mobilných telefónoch nedokážu presne identifikovať ľudí s tmavšou pokožkou. Podobný problém teraz riešia aj vývojári autonómnych systémov pre vozidlá budúcnosti.

Samočinne jazdiacim automobilom totiž pomáhajú veľmi podobné systémy s navigáciou po cestách, pričom zároveň monitorujú okolité prostredie vrátene dopravného značenia či chodcov. Najnovšia štúdia zverejnená serverom arXiv rozoberá výsledky získané technologickým inštitútom v Gruzínsku, ktorého výskumníci zisťovali funkčnosť jednotlivých systémov umelej inteligencie v rôznych oblastiach, témou bola aj spoľahlivosť systémov pri identifikácii chodcov. Testované objekty boli rozdelené do dvoch skupín podľa získaného skóre vo Fitzpatrickovej stupnici, ktorá sa používa pri klasifikácii farby ľudskej pokožky.

Na základe hĺbkových testov prišli výskumníci z technologického inštitútu k prekvapivým záverom. Pri tmavších osobách vykazovali autonómne systémy rozpoznávania chodcov nižšiu spoľahlivosť ako pri ľuďoch so svetlejšou pokožkou. Podobné výsledky pritom vykazovalo aj testovanie v rôznych podmienkach, ako napríklad pri zhoršenej viditeľnosti či v noci. Na základe hĺbkových meraní tak vieme napísať, že u ľudí s tmavšou pokožkou sa zvyšuje riziko stretu s autonómnym vozidlom o viac ako 5 percent.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!