Magazín

Kupujete auto? Týmto chybám sa vyhnite!

predaj, akcia, zľava, auto, rapid, cena

Aj napriek tomu, že automobily neboli nikdy dostupnejšie, výdaje na kúpu a ich následnú prevádzku zožierajú podstatnú časť rodinného rozpočtu. Výšku týchto nákladov pritom môžete veľmi jednoducho ovplyvniť správnym výberom auta.

1. Na karosérii záleží!

Zamyslite sa nad tým, ako plánujete vaše budúce auto využívať. Pokiaľ nemáte rodinu a pohybujete sa najmä v meste, nemáte dôvod investovať do väčších modelov s karosériou SUV. Mestské hatchbacky sa vyznačujú nízkou spotrebou, ušetríte však aj na údržbe či poistkách. SUV sú kvôli zhoršenej aerodynamike a vyššej hmotnosti finančne náročnejšie na prevádzku. Viac zaplatíte aj za náhradné diely či pneumatiky. Ideálnym kompromisom môže byť auto s karosériou liftback alebo kombi.

kufre škoda

2. Nádrž, alebo batériu?

Pokiaľ si myslíte, že kúpou elektrického auta ušetríte, ste na omyle. Cenový rozdiel medzi štandardným spaľovacím motorom a elektrovozidlom je stále vysoký a reálna úspora by sa začala prejavovať až po viac ako 50 000 km. Niektorí prevádzkovatelia rýchlonabíjacích staníc navyše spoplatnili svoje služby, čím odstránili argument o nízkych prevádzkových nákladoch. Starostlivosť však potrebuje aj samotná batéria, ktorá má obmedzený počet nabíjacích cyklov. Jej výmena vyjde na niekoľko tisíc eur. Ideálnym kompromisom do mesta môže byť hybridná a plug-in hybridná technológia, pri vyšších rýchlostiach (na diaľnici) však táto sústava dosahuje rovnakú úroveň spotreby ako moderné spaľovacie agregáty. Naftové motory sú stále cenovo najideálnejšou voľbou pre vodičov s vysokým nájazdom kilometrov.

Nový Nissan Leaf je prvý elektromobil, ktorý by ste skutočne chceli vlastniť. Presvedčte sa sami!

3. Farba, značka a zostatková hodnota.

Pokiaľ s budúcim autom plánujete jazdiť až do rozpadnutia, tento bod môžete s kľudným svedomím preskočiť. Ak však chcete auto v budúcnosti predať a vymeniť za iné, určite vás bude zaujímať jeho zostatková hodnota na trhu s jazdenými vozidlami. Najpomalšie strácajú hodnotu tie najžiadanejšie značky na trhu. Rovnaký princíp môžeme uplatniť aj pri výbere farby laku. Čierne, sivé alebo biele auto predáte rýchlejšie než ružové či žlté. Zákazníci na trhu s jazdenými vozidlami prizerajú aj na úroveň vybavenia vozidla. Odporúčame vám priplatiť si za airbagy, asistenčné systémy či dotykový displej.

kufre škoda

4. Výbehové modely sú spoľahlivejšie.

Prvé tri roky od predstavenia nového modelu sa automobilka ešte snaží analyzovať všetky nedostatky, ktoré pri vývoji nevyšli na povrch. Prvé kusy tak môžu disponovať menej kvalitnými materiálmi, horším spracovaním alebo častejšími technickými poruchami. Všetky zistené nedostatky zvyknú výrobcovia opraviť v rámci modernizácie, ktorá prichádza na trh v polovici životného cyklu.

Tipo Poradca pri kúpe

5. Dvakrát meraj, raz rež.

Čítajte, porovnávajte a skúšajte! Neobávajte sa ani viacerých testovacích jázd, skúšajte auto v rôznych podmienkach vrátane diaľnice. Pre lepšie sústredenie vám odporúčame vypnúť rádio, vytiahnuť okná a legálnym spôsobom umlčať predajcu, ktorý by vás mohol cestou zbytočne rozptyľovať. Keď vám totiž po vyplatení začne na aute niečo vadiť, bude neskoro.

Peugeot predstavil najmenší showroom na svete. Auto si vyskladáte v telefónnej búdke!

6. Zjednávajte!

Nechajte si vytvoriť ponuku od viacerých dílerov, jednotliví predajcovia medzi sebou konkurujú a budú sa snažiť podliezť cenu toho druhého. Najvýhodnejšie ponuky sú zvyčajne v zimnom období (začiatkom nového roka), keď sú predaje najnižšie. V rovnakom čase sa značky snažia zbaviť minuloročných skladových zásob, čo vám môže zjednodušiť vyjednávanie. V praxi môžete získať lepšiu výbavu či sadu nových pneumatík zadarmo k vozidlu.

Spoločnosť Porsche Inter Auto otvorila dva nové showroomy
Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!