Magazín

Ako odstrániť zlomené a vydreté skrutky zo starého motora? (VIDEO NÁVOD)

Hagerty - návod na odstránenie zlomenej skrutky
Hagerty - návod na odstránenie zlomenej skrutky
Hagerty - návod na odstránenie zlomenej skrutky
Hagerty - návod na odstránenie zlomenej skrutky

Stane sa to vždy práve vtedy, keď máte málo času. Hlavičku skrutky ste odlomili buď preto, že ste pri jej uťahovaní či uvoľňovaní zatlačili ako Rambo, alebo sa rokmi nazbieraná únava materiálu prejavila práve teraz. Pre človeka, ktorý sa s niečím podobným ešte nestretol, to môže znamenať skoro panický záchvat, pretože takúto skrutku zdanlivo nemožno odstrániť a treba vymeniť celý diel. V skutočnosti je riešenie tohto problému skoro triviálne, potrebovať budete iba základné náradie a zváračku. Ak nemáte klasickú plynovú, celkom určite vám postačí aj elektrická, ktorú si dnes môžete kúpiť alebo požičať za niekoľko desiatok eur.

To „tajomstvo“ tkvie v navarení matice na vyčnievajúci kúsok odlomenej skrutky. Prakticky ihneď po navarení môžete kľúčom so správnou veľkosťou pomaly skrutku uvoľniť a vytočiť von.

Druhou možnosťou bez nutnosti použitia zváračky je vyryť do skrutky drážku pre skrutkovač. Toto nie je ideálne riešenie, ale zúfalé situácie vyžadujú improvizáciu a experimenty. Uvoľňovať staré zapečené skrutky skrutkovačom nie je žiadna pohoda, naozaj sa pritom narobíte a riskujete, že sa hrany drážky v konečnom dôsledku aj tak vyderú, avšak je to stále lepšie ako meniť celý diel.

Ak však skrutka vyčnieva dostatočne na to, aby ste ju uchopili napríklad francúzskym kľúčom, potom by ste mali radšej skúsiť riešenie, ktoré je predvedené v priloženom videu od Hagerty. Mechanik Davin Reckow plynovou zváračkou zohreje okolie skrutky, aby sa kov mierne roztiahol. Ešte kým je kov horúci, Davin uchopí skrutku a pomaly sa mu ju darí uvoľniť. Nebolo potrebné privariť maticu a ani vyrezávať drážky pre skrutkovač.